• 2015-09-25

Zielone Wzgórze w Teatrze Groteska

25 i 26 września o godz. 18.00 w Teatrze Groteska w Krakowie odbędą się spektakle premierowe Ani z Zielonego Wzgórza.

N. Hodurek, M. Filipowicz, K. Kopczyk, O. Przeklasa, B. Watemborski, fot. Anna Kaczmarz (źródło: materiały prasowe)

N. Hodurek, M. Filipowicz, K. Kopczyk, O. Przeklasa, B. Watemborski, fot. Anna Kaczmarz (źródło: materiały prasowe)

Spektakl to opowieść o potrzebie przyjaźni, ciepła i akceptacji. Na Zielone Wzgórze do domu Mateusza i Maryli Cuthbert przybywa jedenastoletnia Ania Shirley – sierota, która wcześnie straciła rodziców, ale swoim pozytywnym nastawieniem do życia podbija serca wszystkich wokół. Szalone przygody rudowłosej Ani i jej przyjaciół odegrają aktorzy w żywym planie. Będzie można zobaczyć najbardziej znane epizody powieści, m.in. farbowanie włosów, poczęstunek „sokiem malinowym”, utarczki słowne Ani z Małgorzatą. W nastrój opowieści wprowadzą symboliczna, dynamicznie zmieniająca się scenografia oraz stylowe kostiumy. Usłyszeć będzie można aż 12 piosenek. Wszystkie pełne głębi, piękne teksty są autorstwa Małgorzaty Zwolioskiej, a muzykę napisał znakomity kompozytor Piotr Klimek. To spektakl momentami zabawny, a momentami liryczny. Pełne uroku przedstawienie zachwyci widzów i skłoni do wielu refleksji. Młodym widzom dostarczy niezapomnianych emocji, a dorosłym przypomni smaki dzieciństwa.

Zmierzenie się z Anią… to zmierzenie się z powieścią – legendą, co wynika z wypowiedzi wielu osób o tym, jaki wpływ miała ta książka na ich życie. Ania… funkcjonuje dziś wielopokoleniowo, chodź muszę przyznać, że najmniej wiem o tym jak odczytuje ją współczesna młodzież. Mam oczywiście pewne wyobrażenie o obyczajowości, wrażliwości młodego pokolenia i może trochę na przekór temu, co się dzisiaj w przestrzeni kulturowej dzieje postanowiłem Anię… przywołać – mówi Adolf Weltschek, reżyser spektaklu.

Anna Sokołowska, Natalia Hodurek fot. Anna Kaczmarz (źródło: materiały prasowe)

Anna Sokołowska, Natalia Hodurek fot. Anna Kaczmarz (źródło: materiały prasowe)

Nie tylko bohaterka, ale cała opowieść jest uwodzicielska. Oczywiście Ania jest wspaniałą postacią do naśladowania, jej losy i piękna postawa wobec życia są boleśnie wzruszające. Dla mnie osobiście jednak ważna jest cała książka i opisane w niej relacje międzyludzkie, to co się dzieje z ludźmi pod wpływem głównej bohaterki. Ta opowieść jest wyrazem tęsknoty za dobrem, za tym żeby ludzie żyli dla siebie nawzajem i się dla siebie zmieniali – Małgorzata Zwolińska, autorka scenariusza, scenograf.

Ania z Zielonego Wzgórza
Premiera: 25, 26 września 2015 roku, godz. 18.00
Scenariusz: Małgorzata Zwolińska
Reżyseria: Adolf Weltschek
Scenografia: Małgorzata Zwolińska
Muzyka: Piotr Klimek
Choreografia: Marzena Biesiadecka
Charakteryzacja: Krystyna Zięć
Teatr Groteska
Kraków

Dodaj komentarz