Spotkanie z Wojciechem Nowickim. Odbicie i inne eseje o fotografii

Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zaprasza wszystkich fanów fotografii na spotkanie z Wojciechem Nowickim, pisarzem, publicystą i kuratorem wystaw fotograficznych. Spotkanie będzie poświęcone jego najnowszej książce Odbicie.

Wojciech Nowicki, „Odbicie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Nowicki, „Odbicie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Eseje Wojciecha Nowickiego dotyczą uniwersalnego narzędzia, fotografii – która, bywa, zawodzi albo z upływem czasu zmienia znaczenie, lecz przez to staje się bardziej dotkliwa. Jednak nie o samych obrazach tu mowa, lecz o bohaterach zdjęć, tych znanych i tych bezimiennych, a także o autorach, artystach, rzemieślnikach, dokumentalistach. To swoista kontynuacja Dna oka. Esejów o fotografii, tym razem skupiona na portrecie – w jej centrum jest człowiek, obnażony, odbity w lustrze, wydany na pastwę spojrzenia.

Wojciech Nowicki (1968) jest pisarzem, kuratorem wystaw fotograficznych i recenzentem kulinarnym. Jego książka Dno oka. Eseje o fotografii (2010) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011. Wydane w 2013 roku Salki otrzymały Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej. W „Tygodniku Powszechnym” publikuje eseje dotyczące fotografii. Jest członkiem rady Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Dlaczego gdy patrzymy na ludzi na starych fotografiach, przejmuje nas jedna myśl – oni wszyscy już nie żyją? Skąd siła tych niepozornych papierowych odbitek? Światło? Czułość? Może ta książka pozwoli nam to zrozumieć. Wojciech Nowicki jak nikt potrafi patrzeć na fotografie.

Maria Poprzęcka

Spotkanie z Wojciechem Nowickim. Odbicie i inne eseje o fotografii
27 września 2015 roku, godz. 18.00
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie

Dodaj komentarz