• 2015-09-24

Najlepsza polska ceramika na London Design Festival

Od 24 września w ramach London Design Festival w Londynie będzie można oglądać wystawę What Goes Behind… Contemporary Polish Ceramic Design. Talerz, miska, kubek, wazon, czyli najnowsze osiągnięcia polskich projektantów w dziedzinie ceramiki, będzie można oglądać na jednej z najbardziej prestiżowych imprez poświęconych designowi.

Karina Marusińska, „Weeds”, fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karina Marusińska, „Weeds”, fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa What Goes Behind… Contemporary Polish Ceramic Design po raz pierwszy została pokazana w grudniu 2014 roku podczas Inno Design Tech Expo w Hongkongu. Wystawa została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez publiczność, jak i krytyków designu. Z kolei londyńska edycja zaprezentuje najnowsze, najbardziej innowacyjne produkty polskich projektantów.

Na wystawie What Goes Behind… Contemporary Polish Ceramic Design w Tent London będzie można zobaczyć projekty, z którymi wiąże się konkretna filozofia towarzysząca ich powstaniu. Zaproszeni projektanci reprezentują różne podejścia do projektowania, co innego jest dla każdego z nich jest punktem wyjścia i bodźcem do działania. Z każdym projektem wiąże się konkretna filozofia towarzysząca jego powstaniu.

Badanie kultury, obserwacje zmieniającego się świata, sprawiają, że wytworzony przedmiot zyskuje znaczenie symboliczne, stając się czasami zaangażowanym społecznie nośnikiem wartości – jak projekty Kariny Marusińskiej, Nataszy Grześkiewicz, czy Alicji Patanowskiej. Po prezentacji jej instalacji Plantacja na poprzedniej edycji wystawy w Hongkongu, praca została zakupiona przez Muzeum Szkła w Szanghaju i oficjalnie włączona stałej kolekcji muzeum w kwietniu 2015 roku.

Niektórzy prowadzą eksperymenty skupiając się na materiale i łączeniu nowych technologii z tradycyjnymi technikami wytwarzania, jak Bartek Mejor, Kabo&Pydo, Magdalena Estera Łapińska, Malwina Konopacka, Bogdan Kosak, oraz Maria Jeglińska.

U innych z kolei, to interdyscyplinarność stoi u podstaw myślenia o projekcie. Prezentowane będą także owoce współpracy między renomowanymi polskimi producentami porcelany, Ćmielów Design Studio i Porcelana Kristoff, z młodymi projektantami Kają Kusztrą, Magdą Pilaczyńską i Tymkiem Jezierskim, oraz prace młodych studentek wzornictwa, Karoliny Bednorz i Marty Dachowskiej – wynik wyjątkowych warsztatów Art Food łączących kulinaria z designem.

Choć wszystkie prezentowane obiekty mają różne historie i sposoby wytwarzania, wszystkie łączy jednak wspólny mianownik – są to przykłady dobrego wzornictwa z Polski.

What Goes Behind… Contemporary Polish Ceramic Design
Od 24 do 27 września 2015 roku
Organizator: Culture.pl
Tent London
London Design Festival

Dodaj komentarz