• 2015-09-24

Niepohamowany erotyzm, intelektualne pretensje i rodzinne sekrety

2 października w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się premiera spektaklu Kto się boi Virginii Woolf? w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, a w dwa małżeństwa wcielą się aktorzy: Katarzyna Dałek i Piotr Biedroń oraz Dorota Kolak i Mirosław Baka.

Dorota Kolak, zdjęcie z próby czytanej do spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?”, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe)

Dorota Kolak, zdjęcie z próby czytanej do spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?”, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe)

Przedstawienie zainauguruje sezon 2015/2016 w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Jest to arcydzieło dwudziestowiecznej dramaturgii. Campus uniwersytecki, noc po otwierającym rok akademicki przyjęciu u rektora. Historyk George i jego żona Martha goszczą u siebie w domu, na swoistym afterparty, nowo zaangażowanego wykładowcę biologii Nicka z żoną. Nocne rozmowy, zmęczenie, a także wciąż wypijany alkohol sprawiają, że pomiędzy tą czwórką rozpoczyna się drapieżna, okrutna, a jednocześnie pełna ciętego dowcipu gra. Gra, w której ujawniają się podrażnione ambicje, konflikty pokoleniowe, niepohamowany erotyzm, intelektualne pretensje i rodzinne sekrety. Kto się boi Virginii Woolf? to sztuka niezwykle wielowymiarowa, będąca wymarzonym materiałem do wnikliwej pracy twórczej.

Zdjęcie z próby czytanej do spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?”, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe)

Zdjęcie z próby czytanej do spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?”, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe)

W spektaklu występują: Dorota Kolak (Martha), Mirosław Baka (George), Katarzyna Dałek (Honey), Piotr Biedroń (Nick), reżyserii podjął się Grzegorz Wiśniewski, etatowy reżyser Teatru Wybrzeże, jeden z najciekawszych i najlepszych polskich reżyserów średniego pokolenia, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie (1996), laureat wielu prestiżowych nagród teatralnych, m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego za reżyserię Zmierzchu bogów, Złotego Yoricka w konkursie na najlepszą polską inscenizację dzieł Willama Shakespeare’a za reżyserię Ryszarda III oraz Feliksa Warszawskiego za reżyserię Królowej Margot. Scenografię stworzyła Barbara Hanicka, absolwentka Wydziału Wystawiennictwa i Studium Scenografii krakowskiej ASP pod kierunkiem Lidii i Jerzego Skarżyńskich (1980). Pracę rozpoczęła w Nowym Jorku jako asystentka Davida Mitchella i współpracowniczka Gordona Edelsteina w St. Marks Theater. Jest autorką około osiemdziesięciu projektów scenograficznych dla wielu teatrów, laureatką wielu prestiżowych nagród artystycznych. Od 1998 roku jest scenografem Teatru Narodowego.

Kto się boi Virginii Woolf?
Premiera: 2 października 2015 roku na Dużej Scenie
Kolejne spektakle: 3, 4, 7, 8, 9 października 2015 roku na Dużej Scenie
Przekład: Jacek Poniedziałek
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Barbara Hanicka
Reżyseria świateł: Marek Kozakiewicz
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski
Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Teatr Wybrzeże
Gdańsk

Dodaj komentarz