Dźwiękobrazy, czyli romans sztuk

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zaprasza na wernisaż wystawy Dźwiękobrazy Arkadiusza Sylwestrowicza, który odbędzie się 24 września o godz. 18.00.

„Dźwiękobrazy”, Arkadiusz Sylwestrowicz (źródło: materiały prasowe)

„Dźwiękobrazy”, Arkadiusz Sylwestrowicz (źródło: materiały prasowe)

Dźwiękobrazy to projekt malarstwa rozszerzonego Arkadiusza Sylwestrowicza, odbywający w ramach Festiwalu Wydźwięki/Resonances. Dźwiękobrazy to również próba dialogu malarstwa z dźwiękiem. Artysta korzysta z opracowanego przez dr inż. Roberta Barańskiego z AGH w Krakowie algorytmu, który transformuje malarstwo na pasmo dźwięków. Powstaje z nich utwór muzyczny, skomponowany przez Jacka Grudnia, którego charakter, czas trwania, tonacja oraz pojawiające się weń barwy ściśle związane są z takimi cechami opisywanych obrazów jak ich wielkość, struktura, faktura czy kolor. Dialog dwojga artystów z naukowcem, poprzez przepisanie języka obrazów na język dźwięków, to swoista próba synestezyjnego przedstawienia dźwięczności malarstwa.

Tworząc obrazy Arkadiusz Sylwestrowicz sięga po takie media jak czysty pigment czy farby przemysłowe spajając je w nieregularne, pełne przypadkowości struktury. Do jednego z cyklów, który będzie pokazywany podczas wystawy muzykę skomponuje działająca przy Centrum Sztuki Galeria EL grupa Soundlab.

Arkadiusz Sylwestrowicz urodził się w 1971 roku w Łodzi. Obecnie pracuje jako asystent na wydziale malarstwa w pracowni prof. M. Świeszowskiego na ASP w Gdańsku. Wystawia w kraju i zagranicą, między innymi w Austrii, Niemczech czy Indiach. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, między innymi w kolekcji Dariusza Bieńkowskiego i w kolekcjach muzealnych – Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe Odział Sztuki Współczesnej Pałac Opatów w Gdańsku.

Dźwiękobrazy. Malarstwo Arkadiusza Sylwestrowicza
Od 24 września do 15 listopada 2015 roku
Wernisaż: 24 września 2015 roku, godz. 18.00
Centrum Sztuki Galeria EL
Elbląg

Dodaj komentarz