• 2015-09-24

Zrozumieć gniew

Nominowany do Oscara Jake Gyllenhaal oraz Rachel McAdams spotkali się na planie Do utraty sił reżysera Dnia próby. Za ścieżkę dźwiękową i utwór promujący film przybliżający świat boksu odpowiada Eminem.

„Do utraty sił”, reż. Antoine Fuqua (źródło: materiały prasowe)

„Do utraty sił”, reż. Antoine Fuqua (źródło: materiały prasowe)

Billy „The Great” Hope ciężką pracą osiągnął to, czego pragnął. Ma piękną i kochającą żonę, uroczą córkę i tytuł bokserskiego mistrza świata. Choć wydaje się to niemożliwe, w ciągu jednego dnia traci wszystko, co jest dla niego ważne. Musi teraz znaleźć sposób, by odbić się od dna. Wsparcie znajduje na sali treningowej prowadzonej przez emerytowanego pięściarza i trenera najtwardszych bokserów. Dzięki jego pomocy Billy rozpoczyna swoją największą walkę, która ma przynieść odkupienie i zwrócić mu zaufanie bliskich. Najważniejsze starcie odbędzie się jednak poza ringiem.

Założeniem twórców filmu było stworzenie maksymalnie realistycznego obrazu sportowych zmagań i równie wiarygodnego wizerunku potężnego kryzysu rodzinnego i osobistego. „Niezwykle zaintrygowała mnie idea, iż Billy, pełen gniewu i wściekłości, robi karierę i pieniądze niejako dzięki nim. Z czasem ten gniew zacznie go niszczyć. Według mnie, i z pewnością też Antoine’a, jest to przede wszystkim opowieść o pokonywaniu własnego gniewu. A także o tym, jak to jest być ojcem”twierdził Gyllenhaal. Sutter wspominał, że podczas pracy nad scenariuszem, w którą włączyli się Gyllenhaal i Fuqua, koncepcja opowieści stopniowo ewoluowała. „Zrozumiałem, że powinniśmy przyjąć szerszą, bardziej uniwersalną perspektywę, niż tylko punkt widzenia bohatera. Tak więc tekst przekształcił się w rzecz o odkupieniu i osobistych demonach oraz o tym, jaki ma to wpływ na otoczenie bohatera” – mówił autor scenariusza. Twórcy byli zgodni również co do tego, że należy unikać zgranych, konwencjonalnych chwytów z filmów o boksie.

Do utraty sił
Reżyseria: Antoine Fuqua
Obsada: Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Naomie Harris, Curtis „50 Cent” Jackson, Forest Whitaker
Dystrybucja: Forum Film Poland
Premiera: 11 września 2015 roku

Dodaj komentarz