Próba Alicji Rogalskiej

W Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie Alicja Rogalska stworzyła instalację pod tytułem Próba, składającą się z przedmiotów towarzyszących zwykle protestom i strajkom. Instalację będzie można oglądać do 29 września.

Alicja Rogalska, „Próba”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Rogalska, „Próba”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedmioty te nie mają one charakteru eksponatów, są raczej przedmiotami pomocniczymi, gotowymi do użycia – otwartymi na hasło sprzeciwu lub żądanie zmiany. Tworzą przestrzeń pobudzającą do refleksji nad tym, czym jest protest. Tytułowa „próba” zawiera całe spektrum znaczeń: doświadczania, badania, eksperymentowania, ale też zapowiedzi jakiegoś wydarzenia, które może nastąpić w przyszłości.

Artyści w ramach projektu Pośród pyłu… / In the Dust już poznają kolekcję muzeum, oglądają wystawy, rozmawiają z pracownikami. Te konteksty są dla nich podstawą prac związanych z istotą działalności muzeum, innego jej odczytania, pobudzenia dyskusji. Do współpracy zaproszeni zostali twórcy z Polski i zza granicy, na co dzień pracujący jako kuratorzy, organizatorzy wystaw, redaktorzy czasopism i książek, wykładowcy. W swoich pracach wykorzystują takie media, jak rysunek, rzeźba, instalacja czy film.

Projekt rozpoczęła wystawa przygotowana na podstawie kolekcji MNK przez Christiana Kobalda i złożoną z prac Stano Filko i Janiny Kraupe-Świderskiej. Przed tygodniem widzowie mogli oglądać w MNK instalację Pawła Kruka Wszystko, co stałe rozpływa się w powietrzu i święte ulega profanacji. Artysta zaprasza publiczność do współdziałania: każdy może zabrać świecę i zdecydować, jak ją wykorzysta.

Alicja Rogalska – jest artystką interdyscyplinarną, autorką wideo, instalacji, performance’ów i akcji głównie o tematyce społecznej. Jest absolwentką sztuk pięknych na Goldsmiths College, University of London i wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka i pracuje w Londynie i Warszawie.

Alicja Rogalska, Próba
Działanie odbywa się w ramach projektu Pośród pyłu… / In the Dust
Instalację można oglądać od 22 do 29 września 2015 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz