• 2015-09-24

FotoArtFestival i fotografie Andreasa Horvatha

Już po raz szósty Bielsko-Biała stanie się w ciągu dwóch październikowych tygodni stolicą światowej fotografii. Festiwal zostanie poprzedzony wystawą Andreasa Horvatha zatytułowaną Zaścianek supermocarstw.

Fot. Andreas Horvath (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Andreas Horvath (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tradycyjnie w wielu przestrzeniach miejskich galerii i muzeów zaprezentowanych zostanie około 18 dużych wystaw światowej sławy fotografików, pochodzących z różnych części świata, wśród nich m.in. włoskiego fotografa Ernesto Bazana, Davida Burdeneya (Kanada), Ruuda Van Empela (Holandia), Andreasa Horvatha (Austria), Maćka Nabrdalika (Polska), Rafaela Navarro (Hiszpania), Zeda Nelsona (Wielka Brytania), Chrisa Raina (Niemcy), Martina Wagnera (Czechy), Iriny Popovej (Rosja), Klaudij Sluban (Francja) i Franco Zecchina (Włochy). Wszystkie wystawy prezentowane będą po raz pierwszy w Polsce – złoży się na nie około 1500 najlepszych fotografii.

Niespodzianką jest w tym roku gościnna prezentacja jednego z autorów, znanego i cenionego dokumentalisty austriackiego, Andreasa Horvatha, w przestrzeni Starej Galerii ZPAF w Warszawie. Urodzony w roku 1968, studiował fotografię na Graphische Bundesgerichtshof Lehr- und Versuchsanstalt w Wiedniu oraz na wydziale multimediów w Salzburgu. Pracuje jako wolny strzelec. Zajmuje się fotografią i filmem, tworząc niezależne produkcje. Wydaje książki. Jego filmy dokumentalne były pokazywane i nagradzane na wielu ważnych festiwalach (m.in. w Karlowych Varach, Barcelonie, Chicago, Nowym Jorku). Był nagrodzony przez Ministra kultury Austrii za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Dokumentował ludzi i pejzaż m.in. na Syberii oraz w USA. Fotografował również Polskę, patrząc krytycznym okiem na naszą przestrzeń publiczną. Jego dorobek fotograficzny zawiera czarno-białe albumy fotograficzne Jakucja – Syberia Syberia (2003) i Heartlands  Szkice Ameryce Wsi (2007). Wystawa Zaścianek supermocarstw poprzedzająca 6. FotoArtFestival pokazuje syberyjskie realia codziennego życia w Rosji oraz peryferia południowych stanów USA. Kluczem do wystawy jest życie poza centrum.

6. FotoArtFestival
Od 16 do 30 października 2015 roku
Bielsko-Biała

Andreas Horvath – Zaścianek supermocarstw
Wernisaż: 28 września 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa otwarta do 12 października 2015 roku
Stara Galeria ZPAF w Warszawie

Dodaj komentarz