• 2015-09-23

Z Seifertem w międzynarodowym tournée

Najwybitniejsi młodzi skrzypkowie jazzowi z różnych stron świata, a wraz z nimi niemieccy muzycy młodego pokolenia wystąpią we Frankfurcie w ramach projektu Seifert Competition Tour, organizowanego przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta.

Bartosz Dworak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Dworak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta od wielu lat realizuje misję promocji muzyki jazzowej w Polsce i na świecie, propagując jednocześnie niezwykłą twórczość swego patrona, wizjonera jazzowych skrzypiec i jednego z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych – Zbigniewa Seiferta. „Był geniuszem. Miał taką samą zdolność wydobywania najlepszych cech z towarzyszących mu muzyków jak Miles Davis. Kiedy pojawiał się na scenie, zespół zmieniał się i każdy z muzyków grał wspaniale, jakby czuł że ktoś wielki jest na scenie, jakby sam Bóg tam był” – opisuje Seiferta Glen Moore, kontrabasista i współzałożyciel grupy Oregon. Tomasz Stańko mówi zaś o muzyku „narodowy skarb”.

W 2014 roku Fundacja zorganizowała międzynarodowy konkurs dedykowany skrzypkom jazzowym – Seifert Competition. Projekt zakończył się sukcesem, entuzjastycznie relacjonowanym przez media polskie i zagraniczne. Do konkursu zgłosiło się 63 skrzypków z 17 krajów, w jury zasiedli zaś giganci światowego jazzu: słynny nowojorski skrzypek Mark Feldman, współzałożyciel i kontrabasista legendarnego zespołu Oregon Glen Moore oraz perkusista z zespołów Tomasza Stańki i Zbigniewa Seiferta – Janusz Stefański.

Laureatów i uczestników Seifert Competition Fundacja promować będzie podczas zagranicznych koncertów. Na scenie klubu Romanfabrik zagrają młodzi muzycy: Bartosz Dworak (Polska), Dawid Lubowicz (Polska), Łukasz Górewicz (Polska) i Klemens Bittmann (Austria). Skrzypkom towarzyszyć będzie niemiecka sekcja Martin Standke Trio w składzie: Yuriy Sych (piano, synthesizers), Tim Roth (bass, sound effects) oraz Martin Standke (drums, samples, percussion).

2 października ci sami artyści wystąpią przed publicznością Cascadas Bar w Hamburgu, by ponownie zaprezentować utwory własne i kompozycje Seiferta.

Na początku przyszłego roku laureatów Seifert Competition podziwiać będą uczestnicy jednej z największych imprez wiolinistycznych na świecie – Barcelona Fiddle Congress, a następnie publiczność Jazzkaar Festival w Tallinie oraz Voll-Damm Festival Internacional de Jazz de Barcelona.

Seifert Competition Tour
Od 30 września do 2 października 2015 roku
Fundacja im. Zbigniewa Seiferta
Frankfurt, Hamburg

Dodaj komentarz