• 2015-09-23

Requiem na Placu Defilad

Wrześniowy koncert Requiem na Placu Defilad jest zwieńczeniem letniej odsłony projektu Miasto i ogród, realizowanego wspólnie przez instytucje kultury oraz klubokawiarnie działające w przestrzeni Placu Defilad.

„Requiem na Placu Defilad” – fot. Jarosław Misiewicz (źródło: materiały prasowe)

„Requiem na Placu Defilad” – fot. Jarosław Misiewicz (źródło: materiały prasowe)

Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta to jeden z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki, ostatnia kompozycja wiedeńskiego twórcy. Epokowe dzieło będzie można usłyszeć na Placu Defilad w wykonaniu czworga solistów: Justyny Stępień, Anety Łukaszewicz, Tomasza Krzysicy i Wojciecha Gierlacha oraz Zespołu Wokalnego i orkiestry Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej pod batutą Rubena Silvy. Skomponowany w 1791 roku utwór jest dziełem wyjątkowym w twórczości artysty. Historia jego powstania jest owiana legendą. Zamówienie na mszę żałobną Mozart otrzymał listownie od anonimowej osoby, której tożsamość udało się ustalić dopiero po śmierci kompozytora.

Muzyka Mozarta zajmuje szczególne miejsce w repertuarze Warszawskiej Opery Kameralnej. Jego twórczości poświęcony jest odbywający się od 25 lat Festiwal Mozartowski. Zainteresowanie Requiem na Placu Defilad to pokłosie tegorocznej edycji Festiwalu, który wyszedł z sal koncertowych w przestrzeń publiczną Warszawy. Plenerowe koncerty odbywające się między innymi przed Pałacem Kultury przyciągały liczną publiczność.

Requiem na Placu Defilad
27 września 2015 roku
Warszawska Opera Kameralna
Warszawa

Dodaj komentarz