• 2015-09-23

Godzina spokoju

23 września o godz. 13.00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się 45. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących – Godzina spokoju Floriana Zellera. Spektakl, jak wszystkie w ramach projektu, reżyseruje społecznie dyrektor Ewa Pilawska.

„Godzina spokoju” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Godzina spokoju” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Godzina spokoju to znakomicie skonstruowana komedia z galerią błyskotliwie sportretowanych postaci. Jej autor Florian Zeller to jeden z najciekawszych dramatopisarzy francuskich młodego pokolenia, laureat nagrody Moliera, dorocznej nagrody za wybitne dokonania teatralne we Francji.

Są takie dni, kiedy jedyne o czym marzymy to aby świat stanął w miejscu. Aby przez krótką chwilę nikt nam nie przeszkadzał i abyśmy mogli zapomnieć o świecie, usiąść w ulubionym fotelu i oddać się  lekturze czy posłuchać muzyki. Szczególnie jeśli po latach starań uda nam się zdobyć wreszcie płytę ulubionego jazzowego klarnecisty. Właśnie taki plan na sobotę miał bohater sztuki Florian Zellera. Wrócił do domu z „białym krukiem” i liczył, że uda mu się wygospodarować dla siebie godzinę. Godzinę spokoju. Traf jednak chciał, że jego bliscy akurat wtedy postanawili załatwić z nim wszystkie sprawy, a jeszcze z sąsiedzką wizytą wpadł lokator z mieszkania obok. Wszyscy oni skutecznie przewrócili jego świat do góry nogami, jakby nie rozumieli, że to miał być czas tylko dla niego. I jak tu nie stracić cierpliwości?

Godzina spokoju
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Ewa Pilawska
Obsada: Monika Kępka, Beata Ziejka, Jakub Firewicz,
Mirosław Jękot, Damian Kulec, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik
Teatr Powszechny
Łódź

Dodaj komentarz