Węgierska opowieść o Warszawie ostatnich dni pokoju

24 września o godz. 17.00 w Sali Odczytowej (Kinowej) Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się wykład z cyklu Polacy i Węgrzy. Historia – Polityka – Kultura.

Zamek Królewski w Warszawie – logo (źródło: materiały prasowe)

Zamek Królewski w Warszawie – logo (źródło: materiały prasowe)

Varsavianista i publicysta „Gazety Wyborczej” Jerzy S. Majewski zaprezentuje temat: Węgierska opowieść o Warszawie ostatnich dni pokoju. Wykładowca przedstawi jeden z ostatnich obrazów filmowych stolicy przed wybuchem II wojny światowej – węgierski film fabularny Wszyscy do walca (oryg. Áll a bál) z 1939 roku w reżyserii Viktora Bánky.

Jest to jeden z ostatnich filmów fabularnych o miłości, zrealizowanych w Warszawie przed wybuchem II wojny światowej (ekipa węgierska zakończyła zdjęcia w ostatnich dniach sierpnia 1939 roku). Wiele scen nakręcono w plenerze, wobec czego można zobaczyć m.in. nieistniejący pałac Brühla czy pałac Saski. Niektóre ujęcia zrealizowano na przedmieściach Ochoty. Premiera odbyła się na Węgrzech 28 września 1939 roku, w dniu kapitulacji Warszawy. Film został niedawno odnaleziony w Węgierskim Archiwum Filmowym. Przetrwał oblężenie Budy w 1945 roku, podczas którego większość zbiorów budapesztańskiego archiwum filmowego spłonęła.

Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu.

Wykład: Węgierska opowieść o Warszawie ostatnich dni pokoju
Projekcja filmu: Wszyscy do walca
24 września 2015 roku, godz. 17.00
Zamek Królewski
Warszawa

Dodaj komentarz