Nastawnia ledwych ochot

25 października w Galerii Stereo w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Bąkowskiego Nastawnia ledwych ochot. Wystawa odbędzie się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015.

Wojciech Bąkowski, wystawa „Nastawnia ledwych ochot” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Bąkowski, wystawa „Nastawnia ledwych ochot” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Bąkowski zasłynął cyklem filmów animowanych Filmy Mówione (2006–2011), w których poetyckiej narracji towarzyszył strumień pulsujących obrazów rysowanych bezpośrednio na taśmie filmowej. Intensywność wizualna tych filmów mogła przesłaniać fakt, iż za każdym z nich stał koncept formalny – Bąkowski za każdym razem eksperymentuje ze sposobami łączenia słowa i obrazu.

Zakończywszy cykl, artysta rozpoczął pracę z medium wideo przy pomocy prostych programów do edycji obrazu. W efekcie estetyka jego realizacji filmowych zbliżyła się do wczesnych gier komputerowych, równolegle warstwa literacka nabrała charakteru konfesyjnego. Według jednego z krytyków, filmy Bąkowskiego to „arte povera ery cyfrowej”. Jedna z najnowszych prac wideo artysty, Sound of My Soul zdobyła w tym roku nagrodę główną na prestiżowym festiwalu filmowym w Oberhausen.

Głównym elementem trzeciej wystawy indywidualnej Wojciecha Bąkowskiego w galerii Stereo będzie najnowszy film animowany zatytułowany Analiza wzruszeń i rozdrażnień. Składa się on z kilku sekwencji zrealizowanych w klasycznej technice poklatkowej. Subtelne rysunki ołówkiem nie są jednak wprawiane w ruch, pozostają statyczne, animowany jest jedynie punkt lub niewielki obszar każdej sceny. Jak mówi narrator w prologu filmu: „Wszystko bez studiów, w samych szkicach. Nie zdążę porządnie narysować, muszę szybko – na odlatujących serwetkach…”.

Bąkowski powraca zatem do plastyki i poznajemy w nim zapomnianego rysownika. Kolejne akapity nostalgicznego poematu są ilustrowane wizerunkami miasta i wnętrz domowych, przedmiotów na stole, tramwajów i blokowisk, składających się razem na wyjątkowy filmowy autoportret. Bąkowski konsekwentnie stawia widza w roli słuchacza, odsłania się i nawiązuje rozmowę w poszukiwaniu wspólnych słów, obrazów i uczuć.

Wojciech Bąkowski, Nastawnia ledwych ochot
Wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015
Od 25 września do 31 października 2015 roku
Wernisaż: 25 października 2015 roku, godz. 17.00
Galeria Stereo
Warszawa

Dodaj komentarz