Estońska ilustracja książkowa

Od 26 września w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki prezentowane będą ilustracje książkowe stworzone przez 24 artystów z Estonii. Ponad 40 prac pochodzi z 4. Międzynarodowego Triennale Ilustracji pt. Power Of Pictures, które odbyło się w Tallinie w 2013 roku. W konkursie wzięli udział utytułowani, znani i doświadczeni ilustratorzy historii dla dzieci.

„W krainie baśni i legend” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W krainie baśni i legend” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród prezentowanych prac znajdują się ilustracje do współczesnych estońskich książek dla dzieci, a także legend, mitów i powiastek ludowych, takich jak opowieść o małym i dużym Piotrze czy sprytnych mrówkach i starym diable. Wśród prezentowanych prac odnajdziemy również te ilustrujące literaturę światową. Viive Noor wykonała wysmakowaną, graficzną wersję bajki Oscara Wilde’a Urodziny infantki, a Eve Mahhlov zamieniła w barwną ilustrację wspomnienia z dzieciństwa Rigoberty Menchú, gwatemalskiej obrończyni praw Indian i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla z 1992 roku. Enno Ootsing zilustrował baśń braci Grimm Kruk, Tiina Mariam Reinsalu wykonała ilustrację do Aramy, mistycznej opowieści Kailasha Kokopellego, a Maarja Vannas inspirowane orientem obrazki do perskiej historii, której bohaterem jest Malek Jamszid.

Wystawa Estońskiej Ilustracji Książkowej W krainie baśni i legend to niezwykła podróż nie tylko dla dzieci. Wernisaż, który odbędzie się w sobotę 26 września o godz. 16.00, połączony zostanie z otwartymi warsztatami artystycznymi dla dzieci, podczas których stworzą własną książkę pełną barwnych ilustracji.

Wystawa organizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie.

W krainie baśni i legend
Wernisaż: 26 września 2015 roku, godz. 16.00
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie

Dodaj komentarz