Puls Soni Firlej

2 października Perfex w Poznaniu zaprasza na wernisaż wystawy Soni Firlej, zatytułowanej Puls. Inspiracją w twórczości artystki jest przede wszystkim makro- i mikrostruktura przyrody.

Sonia Firlej, wystawa „Puls” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sonia Firlej, wystawa „Puls” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W twórczości Soni Firlej silnie zaznacza się uwikłanie człowieka w przyrodę. W jej wizji to nie my jesteśmy centrum wszechświata i najdoskonalszym wytworem ewolucji. Artystka konfrontuje się z egoizmem gatunkowym, przekonaniem o podległości i poddaniu wszystkich elementów przyrody ludziom.

Podstawę dla fotografii Sonii Firlej stanowi teza Paracelsusa o wzajemnej zależności wszechrzeczy, subtelnej harmonii i chęć obcowania człowieka z naturą, jak również głębokie pragnienie poznania, stanowiąc zarazem antidotum na współczesny antropocentryzm. Zarysowuje się zatem potrzeba rekonstrukcji utraconej wizji świata. Giordano Bruno podkreśla, że świat jest nieskończony i zrównuje człowieka z tym, co we wszechświecie największe i najmniejsze. Istotną wartością jest również wolność, której aspektów poszukuje artystką, idąc za jego słowami “Nie ma rzeczy tak błahej, kruchej, nędznej i niedoskonałej, która nie posiadałaby duszy”.

Sonia Firlej Hołduje kształtom, strukturze i fakturze, pragnąc podkreślć ich wewnętrzną wartość oraz stać się jej świadomym elementem. Poprzez to penetruje także wnętrze organizmu ludzkiego, jego ciągłe przemiany , ale również stany emocjonalne , starając wydobyć je na zewnątrz. Puls życia natury i człowieka uzupełnia się , przenika , tworząc jeden organizm, który budzi, przemija i daje życie innym. Artystka stara się poszerzyć zdolność zrozumienia natury, szanując jej potrzeby oraz prawa , zarazem negując uczłowieczanie przyrody wynikające z konsumpcjonizmu i dynamicznego rozwoju społecznego.

Sonia Filej – urodziła się w 1988 roku. Jest absolwentką Tkaniny Artystycznej na Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. W swojej twórczości łączy ze sobą tkaninę artystyczną, fotografię i rysunek, silnie podkreślając wagę struktur tych mediów w swoich pracach. Skupia się na uwydatnianiu mocnych, czasami niewyjaśnionych emocji i stanów w surowej formie. Jej główną inspiracją są pierwotne i naturalne instynkty. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, między innymi dall’Esterno we Włoszech oraz w objazdowym projekcie Dramat Wolności. Tworzy również okładki płyt muzycznych. Jest autorką albumów zespołów Hollow Press z Australii oraz Party In a Forest z Włoch.

Sonia Firlej, Puls
Kuratorka: Katarzyna Hoffmann
Od 2 do 9 października 2015 roku
Wernisaż: 2 października, godz. 19.00
Perfex, ul. Głogowska 29
Poznań

Dodaj komentarz