Pop Up Exhibition

W dniach 25–27 września w zabytkowej przestrzeni kamienicy przy Nowogrodzkiej 4 w Warszawie odbędzie się wystawa fotografii Chrisa Niedenthala i rzeźb Tomasza Górnickiego. Wystawa obędzie się w ramach projektu Pop Up Exhibition.

Wystawa „Chris Niedenthal/Dokument, Tomasz Górnicki/Portret”, wystawa w ramach projektu „Pop Up Exhibition” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Chris Niedenthal/Dokument, Tomasz Górnicki/Portret”, wystawa w ramach projektu „Pop Up Exhibition” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W zabytkowej przestrzeni kamienicy przy Nowogrodzkiej 4 udostępnionej przez firmę No.4 zobaczymy zbiór fotografii z najwcześniejszej działalności fotoreporterskiej Chrisa Niedenthala w Polsce w latach 70. i 80., wcześniej prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku w 2013 roku. Towarzyszyć im będą rzeźby Tomasza  Górnickiego dla którego podstawowym tematem jest fizyczność – wehikuł przenoszący w świat symboliczny,  wiodący ku archetypom.

W listopadzie 2014 roku Galeria Sztuki Współczesnej 101 Projekt Barbary Elżanowskiej-Rutherford oraz Studio Bank Szymona Kobusińskiego, przedstawiły projekt pod nazwą Pop Up Gallery prezentując współczesną polską fotografię i rzeźbę, wystawą fotografa Tomka Sikory i Mateusza Sikory – rzeźbiarza. Podczas kolejnych edycji prezentowane były fotografie Tomasza Tomaszewskiego, rzeźby Krystyny Nowakowskiej, fotografie Pawła Pierścińskiego i rzeźby Marcina Rząsy.

Wrześniowa  wystawa zorganizowana przez 101 Projekt Galerię Sztuki Współczesnej, fotografii Chrisa Niedenthala i rzeźb Tomasza Górnickiego, jest kontynuacją tej nowatorskiej formuły wystawienniczej zakładającej organizację cykli krótkich wystaw fotografii i rzeźby.

Wydarzenia towarzyszące:

  • 25 września, godz. 17.00 – spotkanie z podróżniczką Elżbietą Dzikowską, promocja jej najnowszego albumu Moje Ponidzie
  • 25 września, godz. 19.00 – gawęda architekta Andrzeja Kaliszewskiego Architektura Warszawy 1945–1989 – zeznania świadka historii
  • 26 września, godz. 13.00 – spotkanie z rzeźbiarzem Tomaszem Górnickim
  • 26 września, godz. 16.00 – spotkanie z fotografem Chrisem Niedenthalem
  • 27 września, godz. 12.00 – warsztaty fotografii dla dzieci z fotografem Tomaszem Rykaczewskim

W godzinach otwarcia wystawy między wydarzeniami towarzyszącymi wyświetlane będą filmy będące dokumentacją wywiadów z artystami:
Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal, Paweł Pierściński, Jerzy Lewczyński, Natalia Lach Lachowicz, Tomasz Tomaszewski, Stefan Wojnecki, Wojciech Zawadzki, Piotr Kaleta, Leszek Mądzik, Andrzej Łada, Waldemar Jama, Jerzy Piątek, Henryk Rogoziński, Juliusz Multarzyński

Filmy udostępnione dzięki uprzejmości BWA Kielce. Na wystawę i wydarzenia towarzyszące – wstęp wolny.

Chris Niedentha –  urodził się w 1950 roku. Studiował w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pod koniec lat 70. i na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem „Newsweek”, a od 1985 roku z „Time”. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku  Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego Solidarność podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel”. Przez ostatnie lata pracował m.in. nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą. Swoje doświadczenia jako fotoreportera opisał niedawno w autobiograficznej książce Zawód: fotograf .

Tomasz Górnicki – urodził się w 1986 roku. Dyplom z wyróżnieniem obronił na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010 roku w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. Jego zainteresowania koncentrują się wokół pojęcia realizmu w sztukach wizualnych. Fizyczność jest dla niego podstawowym tematem, wehikułem przenoszącym w świat symboliczny, tropem wiodącym ku archetypom. Rzeźby Górnickiego powstają zarówno w skali monumentalnej, jak i w niewielkich formach Nie boi się eksperymentów z łączeniem materiałów: pracuje w brązie, kamieniu, aluminium, szyje, fotografuje. Jest uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych i autorem indywidualnych. Swoje rzeźby odlewa we własnej odlewni artystycznej. Zajmuje się również fotografią, instalacją i street artem.

Chris Niedenthal/Dokument, Tomasz Górnicki/Portret
Wystawa w ramach projektu Pop Up Exhibition
Organizator: Galeria Sztuki Współczesnej 101 Projekt w Warszawie
Od 25 do 27 września 2015 roku
Nowogrodzka 4
Warszawa

Dodaj komentarz