• 2015-09-22

Opera Nova żegna Nabucco

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza od piątku 25 września na pięć przedstawień, które będą pożegnaniem z operą Verdiego Nabucco. Ostatnie z nich (sto piętnaste – licząc od premierowego) odbędzie się 29 września. Podczas wszystkich spektakli Orkiestrę Opery Nova prowadzić będzie Maciej Figas.

„Nabucco”, fot. Marek Chełminiak (źródło: materiały prasowe)

„Nabucco”, fot. Marek Chełminiak (źródło: materiały prasowe)

Nabucco był pierwszym spektaklem przygotowanym przez Operę Nova specjalnie na Bydgoski Festiwal Operowy i pierwszą premierą bydgoskiej Opery, która miała miejsce w nowym, wówczas jeszcze nie wykończonym gmachu przy ul. Marszałka Focha. Wśród jej realizatorów wymienić należy wielkie nazwiska twórców polskiego teatru operowego: reżysera Ryszarda Peryta i scenografa Andrzeja Sadowskiego. Kierownictwo muzyczne sprawował Maciej Figas. Chór przygotował Henryk Wierzchoń. Od premierowego przedstawienia (29 kwietnia 1995 roku) minęło 20 lat.

Przez ten czas rolę tytułową na bydgoskiej scenie wykonywali wybitni śpiewacy m.in. Florian Skulski, który stworzył prawdziwą wokalną kreację, Wiesław Bednarek , Andrij Shurkan. Jako Abigaille zachwycała Krystyna Rorbach, następnie była to popisowa rola Haliny Fulary-Dudy. Niezapomnianą Feneną i Ismaelem byli Małgorzata i Janusz Ratajczakowie. Jako kapłan Zaccaria – Władysław Podsiadły i Jacek Greszta.

Plakat do opery „Nabucco” autorstwa Waldemara Świerzego (źródło: materiały prasowe)

Plakat do opery „Nabucco” autorstwa Waldemara Świerzego (źródło: materiały prasowe)

Nabucco ma swoich wiernych wielbicieli; niektórzy widzieli go kilka razy. Choć spektakl nadal licznie gromadzi publiczność, to czas jest nieubłagany dla dekoracji i kostiumów. Po przeszło dwóch dekadach scenicznego życia Nabucca w Operze Nova przyszedł czas na jego pożegnanie.

G.Verdi, Nabucco
Ostatnie spektakle: od 25 do 29 września 2015 roku
Opera Nova
Bydgoszcz

Dodaj komentarz