• 2015-09-22

Mistrzowie krótkiej formy we Wrocławiu

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Opowiadania rozpocznie się już 26 września we Wrocławiu i jak zawsze poświęcony będzie promocji ambitnej książki, prozy często nieznanej w Polsce, za to po wielokroć nagradzanej za granicą.

11. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

11. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz popularnych w Polsce autorów, takich jak Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Weronika Murek, organizatorzy zaprosili w tym roku między innymi Irlandczyka Colina Barretta (Młode skóry), laureata najważniejszej na świecie nagrody Franka O’Connora za zbiór opowiadań (25 tys. euro), bułgarskiego prozaika Kalina Terzijskiego, którego opowiadania ukazały się niedawno w wydawnictwie Książkowe Klimaty, szwedzką pisarkę Idę Linde (Jeśli o tobie zapomnę, stanę się kimś innym), popularną czeską autorkę Petrę Soukupovą (Zniknąć) i gwiazdę literatury francuskojęzycznej, pochodzącego z Konga Alaina Mabanckou (m.in. Zwierzenia jeżozwierzaKielonek), a także gości z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Kraju Basków.

Czytaniom prozy przez autorów (w językach oryginalnych) towarzyszą warsztaty twórczego pisania, wystawy, panele dyskusyjne (z udziałem między innymi Jacka Hugo-Badera i Beaty Stasińskiej), przegląd adaptacji filmowych (w tym roku filmów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, pokazy m.in. filmów Alois NebelŻywy biczKrakatitDuży zeszyt). Zostaną również wręczone nagrody w konkursach na najlepsze opowiadanie (Obiecaj) i najlepszy przekład.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym (adaptacje), Galerii Dizajn BWA Wrocław (panele dyskusyjne, spotkania autorskie) i na Starej Plebanii (prezentacje, plac Nankiera 17).

11. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Od 26 września do 4 października 2015 roku
Organizator: Towarzystwo Aktywnej Komunikacji
Wrocław

Dodaj komentarz