• 2015-09-22

Lady M.

Teatr Gdynia Główna zaprasza na premierowe spektakle 2 i 3 października. Przedstawienie Lady M. to monodram na podstawie Makbeta Williama Szekspira w reżyserii Idy Bocian.

„Lady M”, fot. Krzysztof Winciorek (źródło: materiały prasowe)

„Lady M.”, fot. Krzysztof Winciorek (źródło: materiały prasowe)

Bohaterowie Szekspira postawieni są pomiędzy ułudą wolnej woli a siłami przeznaczenia, z którym próbują się mierzyć. Lady Makbet wyzywa los na śmiertelny pojedynek. Jej ostrogą jest niepohamowana ambicja i żądza władzy. Rozgrywa swoją partię, bezpardonowo usuwając przeciwników swojego męża, stojących na drodze do rządów autorytarnych i niekwestionowanych.

Monodram w reżyserii Idy Bocian ukazuje Lady Makbet we współczesnym otoczeniu, jako jedną z nas. Jest to nie tylko portret kobiety bezwzględnie dążącej do celu, ale również próba przyjrzenia się mechanizmom władzy, które korumpują, odcinają od rzeczywistości, uzależniają i zacierają granicę między dobrem a złem sprawiając, że usprawiedliwiamy wszystkie metody jej sprawowania. Główną i jedyną rolę gra Agnieszka Skawińska, aktorka współpracująca z Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Gdynia Główna oraz Teatrem Czwarte Miasto w Gdyni.

„Lady M” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Lady M.” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Ida Bocian jest aktorką, reżyserką, scenarzystką, animatorką kultury, absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej, aktorką Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna oraz Prezeską Fundacji Klinika Kultury, dyrektorką i współzałożycielką Teatru Gdynia Główna.

Janusz Bocian to reżyser, scenarzysta, twórca komputerowych efektów specjalnych. W branży filmowej działa od 1999 roku, ale z zamiłowania filmy kręcił już od 10 roku życia. Tworzył efekty między innymi do Czasu Honoru. Spośród wielu jego zainteresowań najważniejszym jest rekonstrukcja historyczna, w ramach której reżyseruje niektóre największe inscenizacje historyczne w Polsce.

Lady M.
na podstawie Makbeta Williama Szekspira
Premiera: 2, 3 października 2015 roku, godz. 19.00
Kolejne spektakle: 17 października, 14 listopada 2015 roku, godz. 19.00
Reżyseria: Ida Bocian
Obsada: Agnieszka Skawińska
Oprawa wizualna: Janusz Bocian
Rap: Marcin „Kolec” Kolczyński
Światło: Marzena Chojnowska
Teatr Gdynia Główna

Dodaj komentarz