Hazard w pociągu

21 września ukazała się najnowsza książka Aleksandra Potiomkina Gracz. Powieść przedstawia historię Jurija Ałtynowa, którego żywiołem jest hazard i mistyfikacja, w konwencji powieści łotrzykowskiej. Książka jest także ostrą satyrą na jelcynowską Rosję lat dziewięćdziesiątych.

Aleksander Potiomkin, „Gracz” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksander Potiomkin, „Gracz” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja rozgrywa się w pociągu relacji Rostów–Moskwa. Maszyna pokonuje kolejne kilometry, a Jurij Ałtynow wymyśla nowe intrygi. Manipulacja, konfabulacja i dezinformacja to sens jego życia. Oszustwa doprowadzają go do podobnej ekscytacji jak innych miłosne uniesienia. Nie cofnie się przed niczym – kradnie, kłamie, krętaczy bez cienia wyrzutów sumienia czy odrobiny refleksji. Każda kolejna blaga prowadzi do następnej, jeszcze szerzej zakrojonej i angażującej coraz więcej osób. W końcu wpada w spiralę bez wyjścia, kłamstwa wymykają się spod kontroli, a Jurij zadziera nawet z mafią. Kim jest? Zwykłym szulerem z fantazją? Niespełnionym reżyserem teatralnym? Krętaczem, który jak powietrza potrzebuje coraz to nowych podniet?

Aleksander Potiomkin już dzięki swej poprzedniej powieści Biurko był porównywany przez krytyków do Gogola. W Graczu znów obnaża absurdy rosyjskiej rzeczywistości. W pociągu do Moskwy jak w soczewce skupia się całe rosyjskie społeczeństwo z jego zakłamaniem, zachłannością, pędem do władzy i pieniędzy.

Jest piętnasta trzydzieści pięć, ciepłe lipcowe popołudnie. Za dziesięć minut z peronu miejskiego dworca w Rostowie odjedzie kierujący się ku Moskwie pociąg pospieszny „Cichy Don”. Ałtynowa stać wprawdzie na samolot, ale decyduje się na podróż pociągiem, ponieważ… jest człowiekiem skrajnie uzależnionym od blagi i hazardu (…); noc spędzona w towarzystwie z natury skorych do kart i obstawiania zakładów podróżnych jest okazją nie do pogardzenia. W takich „okolicznościach przyrody” nałogowy gracz czuje się jak lis w kurniku.

Aleksander Potiomkin, Gracz
Premiera: 21 września 2015 roku
Wydawnictwo Poradnia K

Dodaj komentarz