Zaczarowany ogród sztuki

Organizatorzy Międzynarodowego Triennale Grafiki zapraszają publiczność do podróży na Wyspę Tajemnic, do wkroczenia w Meliesowski świat, w którym wszystko jest możliwe. Artyści prezentowani na Wystawie Głównej w Bunkrze Sztuki pokazują, że sztuka nie jest dziś tylko przypisem do rzeczywistości, lecz posiada niezwykły potencjał kreacyjny i niczym fantastyczne maszyny Juliusa Verne’a może nas z prędkością światła przenieść do krain, o których dawno zapomnieliśmy lub których istnienia wcześniej nie dostrzegaliśmy.

Francisco Velasco, Hiszpania, „W paszczy smoka M-10”, druk cyfrowy, litografia, grawiura, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Francisco Velasco, Hiszpania, „W paszczy smoka M-10”, druk cyfrowy, litografia, grawiura, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Główna jest zderzeniem wielkich formatów, działających ekspresją powierzchni i rozmachem form z pracami skłaniającymi do wyciszenia, wejścia w intymny niemalże kontakt z dziełem. To gra pomiędzy płaszczyzną uwodzącą widzów iluzją trójwymiarowości a instalacjami przekształcającymi przestrzeń wystawienniczą w niezwykły environment. Jest to spotkanie zarówno z wysublimowaną geometrią i mistrzostwem warsztatowym, jak i z nieokiełznaną żywiołowością form figuratywnych i łamaniem najbardziej uświęconych reguł warsztatowych na drodze ku poszerzeniu wymiaru ekspresyjnego dzieł. Wśród prezentowanych artystów znaleźli się zwolennicy klasycznej triady graficznej bieli, czerni i odcieni szarości, jak i twórcy odważnie operujący barwami, niestroniący od najbardziej nieoczekiwanych zestawień kolorystycznych.

Na pewno jest to wystawa, która pozwoli widzom wkroczyć ponownie do zaczarowanego ogrodu sztuki. Umożliwi dotknięcie tajemnicy ukrytej w twórczym przekazie, obcowanie z dziełami, których autorzy – nieobojętni na przemiany współczesnego świata i dostrzegający codzienne problemy i historyczne wyzwania XXI wieku – wznoszą się ponad doraźną publicystykę i nieustannie przekonują, że nie nastąpiło jeszcze całkowite odczarowanie rzeczywistości. Ich prace dowodzą, że wciąż jeszcze wiele jest wokół zjawisk niezwykłych, form nieoczywistych i znaczeń, których nie da się sprowadzić do gry ideologii domagających się zdemaskowania i do wszechobecnej polityczności.

Olga Sankey, Australia, „SCHOWAJ SIĘ”, druk cyfrowy, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Sankey, Australia, „SCHOWAJ SIĘ”, druk cyfrowy, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W wystawie bierze udział 104 artystów z następujących krajów: Argentyna, Australia, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Kanada, Chiny, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Włochy, Japonia, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Puerto-Rico, Serbia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Tajlandia, Holandia, Wielka Brytania, USA.  Na wystawie prezentowane jest 168 prac.

Międzynarodowe Triennale Grafiki – Wystawa Główna
Od 19 września do 25 października 2015 roku
Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz