• 2015-09-21

Irek Wojtczak zaprezentuje Folk Five

Pod koniec września, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, wystąpi saksofonista, improwizator i aranżer – Irek Wojtczak. Muzyk zaprezentuje materiał z ostatniego albumu Folk Five.

Irek Wojtczak „Folk Five” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Irek Wojtczak „Folk Five” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtczak zaistniał na trójmiejskiej scenie muzycznej udzielając się w wielu zespołach jako lider, sideman czy gość specjalny. Wziął udział w specjalnym projekcie Polish Brass Ensemble feat. Dave Douglas, koncertował z Fonda/Stevens Group, Jimem Blackiem, Chrisem Speedem, Herbem Robertsonem, Klausem Kugelem czy Mitch & Mitch. Artysta współpracował również, między innymi, z Tymański Yass Ensemble, Outlook Quartet, Krystyną Stańko, Conterporary Noise Sextet, Freeyo, a także gościnnie nagrywał z Przemkiem Dyakowskim (Złota Płyta za album Melisa), Grażyną Łobaszewską, Ścianką oraz Pink Freud. Wojtczak współtworzył zespoły Groovekojad, Tomek Sowiński Collective Improvisation Group, Wojtek Mazolewski Quintet oraz Możdżer/Tymański – projekt Chopin.

Muzyk jest laureatem Fryderyka w kategorii muzyka alternatywna (za album Smacznego zespołu Groovekojad) oraz Złotej Płyty (2008) za album Melisa Przemka Dyakowskiego. Wojtczak został również uhonorowany tytułem Największa Indywidualność Jazzowa konkursu na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2008 roku i, wraz ze swoim zespołem PRL Kwintet, został wyróżniony na XIV Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2011 roku.

Pracując jako muzyk sesyjny Wojtczak nagrywa dla potrzeb filmu i teatru. Wziął udział w sesjach trans-opery Sen nocy letniej Leszka Możdżera, filmów: Segment 76 Oskara  Kaszyńskiego, W stepie szerokim Abelarda Gizy (Sztorm 2008) oraz Small spaces Elvina Flamingo (Gold Remi Award 2009 w Houston).

Od lat jest instrumentalista jest animatorem polskiej muzyki ludowej, która stała się inspiracją do jego dwóch albumów: Direct Memory Access (2010) i Folk Five (2014) z udziałem nowojorskich muzyków. Obecnie Wojtczak jest liderem zespołów The Bees’ Knees i Folk Five.

Już po raz kolejny  sięgnąłem po polską muzykę ludową jako źródło inspiracji ostatniego mojego albumu Folk Five. Melodie zaaranżowane przeze mnie zaczerpnąłem ponownie od mojego mistrza, 90-letniego skrzypka,Tadeusza Kubiaka. Repertuar tego artysty, jak się okazuje, inspiruje nie tylko muzyków przejmujących tradycję ludową w sposób bezpośredni i wierny, ale również  wykonawców sceny improwizowanej, których aranżacje tworzą nową jakość i integrują nieznane dotąd przestrzenie muzycznych światów. Tomek Dąbrowski, Adam Żuchowski, Piotr Mania i Kuba Staruszkiewicz to wspaniali i doświadczeni improwizatorzy, po których możemy spodziewać się tego, co uwielbiam w muzyce – spontaniczności i natychmiastowej reakcji – Irek Wojtczak o projekcie Folk Five.

Irek Wojtczak Folk Five
27 września 2015 roku
Studio Koncertowe Polskiego Radia
Warszawa

Dodaj komentarz