Wyspa 3.0. Mapa i terytorium

9 października Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku świętuje 30-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji odbędzie się wystawa Wyspa 3.0. Mapa i terytorium będąca próbą zmierzenia się z historią działalności instytucji.

Yona Friedman, „Improwizowany prototyk” z serii „Obłoki”, Festiwal Alternativa 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yona Friedman, „Improwizowany prototyk” z serii „Obłoki”, Festiwal Alternativa 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Środowisko artystyczne skupione wokół Wyspy było w latach 80. prekursorem działań niezależnych w Polsce. Wystawa Wyspa 3. 0. Mapa i terytorium jest z jednej strony próbą zmierzenia się z historią działalności Wyspy, jej podsumowaniem, któremu służyć ma ekspozycja historycznych dzieł sztuki, prezentacja archiwaliów i wspomnień żyjących uczestników sceny artystycznej Gdańska od 1985 roku. Z drugiej strony, wystawa stanowi otwarcie na nowy etap działalności, na nowe perspektywy zaangażowanego uczestnictwa w artystycznym, aktywnym społecznie i politycznie środowisku Gdańska.

Projekt Wyspa 3.0. Mapa i terytorium składa się z trzech integralnie powiązanych ze sobą części: prezentacji prac twórców, którzy byli związani z Wyspą w różnych momentach jej działalności i pokazu dzieł kanonicznych dla środowiska gdańskiego z ostatnich 30 lat; upublicznienia w internecie na zasadach wolnej licencji całego zasobu archiwalnego Instytutu Sztuki Wyspa, obejmującego 8200 filmów i fotografii oraz publikacji katalogu, w którym znajdą się artykuły wybitnych polskich historyków sztuki, kuratorów, naukowców i krytyków (Malina Barcikowska, Rafał Jakubowicz, Katarzyna Lewandowska, Stanisław Ruksza, Marek Sobczyk, Jakub Szreder, Maksymilian Wroniszewski) a także wywiady, bogaty materiał wizualny i kalendarium działań środowiska skoncentrowanego wokół Wyspy.

Wyspa 3.0. Mapa i terytorium
Od 9 października do 15 grudnia 2015 roku
Kurator: Grzegorz Klaman
Wernisaż: 9 października 2015 roku, godzina 18.00
Instytut Sztuki Wyspa
Gdańsk

Dodaj komentarz