Cztery siostry Romanow

W październiku ukaże się książka Helen Rappaport Cztery siostry. Utracony świat księżniczek z rodu Romanowów. Publikacja pokazuje między innymi, że za oficjalnym wizerunkiem uroczych małych księżniczek w białych sukniach skrywały się cztery silne osobowości i wyraziste temperamenty.

Helen Rappaport, „Cztery siostry. Utracony świat księżniczek z rodu Romanowów” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Helen Rappaport, „Cztery siostry. Utracony świat księżniczek z rodu Romanowów” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Były ikonami stylu, gorącym tematem plotek, najbogatszymi i najbardziej pożądanymi pannami z europejskich rodzin królewskich na progu XX wieku.

Prywatny świat wielkich księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji wychodzi poza krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki. Rewolucyjna zawierucha i dramat całej rodziny Romanowów uczyniły z nich bohaterki drugiego planu. Prawie sto lat po tragicznej śmierci ta opowieść po raz pierwszy wybrzmiewa ich własnym głosem.

Helen Rappaport – urodzona w Bromley, w Anglii, Helen Rappaport zakochała się w języku rosyjskim, gdy uczęszczała do Chatham Girls’ Grammar School, następnie studiowała rosjoznawstwo na Uniwersytecie Leeds. Do tego czasu miała już w swoim dorobku udział w opracowaniu kompendiów historycznych i biograficznych dla wydawców takich jak Cassell, Reader’s Digest oraz Oxford University Press, a także pracę jako niezależna redaktorka dla Blackwell w Oksfordzie. Jest ekspertem w zakresie historii Rosji oraz historii epoki wiktoriańskiej (skupia się na okresie 1837–1918). Jej wielką pasją jest wydobywanie zaginionych historii z przypisów i ożywianie starych tematów poprzez rzucenie na nie nowego światła. Wystąpiła jako konsultant historyczny w filmach dokumentalnych wyprodukowanych m.in. dla National Geographic i BBC2. Jako pasjonatka epoki wiktoriańskiej i historii Rosji jest członkinią Equity, the Victorian Society, the Society of Genealogists, The Society of Authors oraz The Biographers’ Club.

Helen Rappaport, Cztery siostry. Utracony świat księżniczek z rodu Romanowów
Premiera: 21 października 2015 roku
Wydawnictwo Znak

1 komentarz do artykułu “Cztery siostry Romanow”

  1. Aldona

    Właśnie skończyłam ją czytać i jestem nią zachwycona. Wspaniała historia. Autorka po mistrzowsku opisała życie dworskie rodu Romanowów. Genialna książka

Dodaj komentarz