Rozmowa dawnych mistrzów ze współczesnymi artystami

Rozmowa z ukiyo-e to wystawa mistrzowskich, barwnych drzeworytów, kolejna w Muzeum Manggha prezentująca współczesną sztukę polską i japońską oraz dawną sztukę Japonii, która już od jutra będzie dostępna dla zwiedzających.

Hirokazu Sagiura, z wystawy „Rozmowa z ukiyo-e” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hirokazu Sagiura, z wystawy „Rozmowa z ukiyo-e” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koji Kamoji – jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów, Japończyk od lat mieszkający w Polsce, kurator wystawy – tak o niej pisze:

Kiedy otrzymałem od Muzeum Podlaskiego propozycję, aby wystawić moje prace razem z grafikami dawnych mistrzów Japonii ukiyo-e, pochodzących ze zbiorów Muzeum Manggha w Krakowie, to pomyślałem o „rozmowie”. O pokazaniu prac na zasadzie rozmowy prowadzonej na różnych płaszczyznach, pozostawiając swobodę wyboru różnych tematów rozmów oglądającym. Nie chciałem traktować prac dawnych mistrzów jako obiektów muzealnych, lecz widzieć je jako prace żywych, choć dawno działających artystów. Artystów, którzy mieli swoje problemy i na pewno się z nimi borykali.

Nie wiem, jakie „rozmowy” są możliwe między naszymi a ich pracami, a także między naszymi pracami, które się przecież bardzo od siebie różnią. Czy znajdziemy coś wspólnego, czy może są one całkiem sobie obce? Cokolwiek się wydarzy, będzie interesujące, w znaczeniu pozytywnym czy negatywnym, ponieważ każdy uczestnik tej wystawy pokazuje swój odrębny świat. Jestem bardzo wdzięczny, ze mogę uczestniczyć w tej wystawie i składam hołd z tak bliska dawnym mistrzom.

Rozmowa z ukiyo-e
Od 20 września 2015 roku do 3 stycznia 2016 roku
Kuratorzy wystawy: Koji Kamoji, Anna Król (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha)
Aranżacja wystawy: Koji Kamoji, Wiesław Rosocha, Małgorzata Sady, Hirokazu Sugiura, Mieczysław Wasilewski
Druki towarzyszące wystawie: Mieczysław Wasilewski
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz