Podziemne słońce. Wideo-art. Rzeźba

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza od 19 września na wystawę twórczości Lecha Majewskiego Podziemne słońce. Wideo-art. Rzeźba. Po raz pierwszy dzieła tego artysty zostaną zaprezentowane w tak szerokim spektrum.

Lech Majewski, wystawa „Podziemne słońce. Wideo-art. Rzeźba”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lech Majewski, wystawa „Podziemne słońce. Wideo-art. Rzeźba”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia do wystawy będzie prezentacja dzieła Bruegel Suite – tryptyku wideo zakupionego do zbiorów Muzeum Śląskiego w 2014 roku. Wystawa obejmuje prace artysty, wideo-arty z trzech najsłynniejszych cyklów powstałych w latach 2005–2015: Krew Poety (2006), Ćwiczenia z Bruegela (2011) oraz cyklu najnowszego Supermarket Dante (2015), stworzonego pod wpływem Boskiej Komedii Dantego, zrealizowanego na Śląsku. Wszystkie dzieła – filmowe poematy inspirowane twórczością artystów z przeszłości – zmuszają do namysłu, rzucając wyzwanie nowej przestrzeni.

Lech Majewski, światowej sławy malarz, poeta, prozaik i reżyser, urodzony w Katowicach, od 1981 roku pracuje przede wszystkim za granicą. Początkowo studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki w Katowicach, malarstwo), a następnie na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego filmy, m.in.: Rycerz, Lot świerkowej gęsi, Więzień Rio, Pokój saren, Wojaczek, Angelus, Ogród rozkoszy ziemskich, Młyn i krzyż oraz Onirica, prezentowane były na festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Londynie, Barcelonie, Jerozolimie i Montrealu, zdobywając liczne nagrody.

Wideo-arty, fotografie i rzeźby Lecha Majewskiego pokazywało wiele muzeów i galerii świata. W 2006 roku nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy, a rok później instalacja Krew Poety stała się częścią 52. Biennale w Wenecji. Kolejny cykl wideo-artów pt. Bruegel Suite był wystawiany w Luwrze, Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz na 54. weneckim Biennale. Najnowszy cykl Supermarket Dante jest częścią wystawy w Muzeum Śląskim.

Lech Majewski, Podziemne słońce. Wideo-art. Rzeźba
Kuratorka: Joanna Szeligowska-Farquhar
Od 19 września do 8 listopada 2015 roku
Muzeum Śląskie
Katowice

Dodaj komentarz