• 2015-09-19

Patrzę na: islam. Przeciwko mowie nienawiści

Celem projektu Patrzę na: islam jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam jako ludzi zagrażających ładowi społecznemu.

„Patrzę na: islam” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Patrzę na: islam” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd jest próbą ukazania za pomocą filmu wieloaspektowości islamu, różnic międzykulturowych i bogactwa kultury, a przede wszystkim przedstawienia muzułmanów i muzułmanek jako jednostek z lękami, problemami, a także marzeniami i sukcesami.

Jako film otwarcia przedstawione zostaną Pieśni bez ojczyzny (No Lands’s Song) w reżyserii Ayata Najafiego. Obraz jest dokumentem brata (Ayata Najafiego) o siostrze, kompozytorce Sarze Najafi, która – pomimo panującego w Iranie zakazu występów solowych kobiet – usiłuje zorganizować koncert z udziałem artystek irańskich i francuskich. Film jest przejmującym zapisem walki kobiet o godność, wolność i prawo do swobodnego wyrażania się. Ayat Najafi będzie gościem pokazów i debat pod tytułem Kobieta w islamie.

Uczestnicy debat zastanowią się nad pozycją kobiety w islamie. Na ile powielane schematy są prawdziwe? Czy islam dyskryminuje kobiety? Jak wygląda sytuacja praw kobiet w krajach, gdzie islam jest wyznawany przez większość mieszkańców?

Kobiety w islamie, według przedstawień upowszechnianych w przekazach medialnych, są podległe mężczyźnie, nie mają własnego zdania, a ich rolą jest przede wszystkim bycie matką (rodzenie i wychowywanie dzieci). W kontekście wizerunku medialnego muzułmanek pojawiają się takie zagadnienia jak: morderstwa krwi (zemsty rodowe), oblewanie kobiet kwasem, obrzezanie dziewczynek. Nie przedstawia się jednak konkretnych jednostek – nie wspomina o kobietach walczących o swoje prawa w krajach takich jak Iran czy Arabia Saudyjska, nie zauważa się ruchów feministycznych w krajach, w których islam jest religią dominującą.

Patrzę na: islam
Od 19 września do 11 października 2015 roku
Fundacja Przestrzeń Wspólna
Warszawa, Białystok, Lublin, Łomża

Dodaj komentarz