Znamy nowe oblicze Placu Defilad

18 września architekt Thomas Phifer zaprezentował projekty budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa na placu Defilad. Projekty obejmują nie tylko budynki, ale też plan całościowego zagospodarowania przestrzennego z nową infrastrukturą.

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners (źródło: materiały prasowe)

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners (źródło: materiały prasowe)

Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy. Budynki skrajnie różnią się od otoczenia, symbolizując w ten sposób wyjątkowy moment w historii miasta – powiedział Thomas Phifer, przedstawiając wizualizacje zespołu budynków, z których leżący od strony ul. Marszałkowskiej, który pomieści MSN, jest jednolitą białą bryłą pokrytą półprzezroczystą tkaniną z włókna szklanego, zaś leżący od strony Pałacu Kultury gmach teatru to również zwarta bryła, pokryta ażurową siatką z odlanych z metalu elementów.

Budynki połączone będą otwartym forum, stanowiącym przyjazną, częściowo zadrzewioną przestrzeń publiczną, przeznaczoną na plenerowe działania artystyczne. Forum ma być miejscem spędzania wolnego czasu, a także przestrzenią, w której obie instytucje kulturalne spotykają się z publicznością: mieszkańcami Warszawy i gośćmi stolicy.

Budynek teatru TR Warszawa  zaoferuje unikalne rozwiązanie, pozwalające otwierać główną przestrzeń sceniczną zarówno na plac, jak i na park, co sprawi, że nie tylko będzie można na co dzień podglądać przygotowania do spektakli, ale i organizować koncerty i przedstawienia niczym imprezy plenerowe. Z kolei MSN zapraszać będzie do wnętrza przeszklonym parterem, na którym znajdą się zarówno sale wystawowe, jak i audytorium i centrum edukacyjne. Cały parter osłonięty będzie przed żywiołami  pogody jasną, półprzezroczystą arkadą, która stanowić będzie delikatne przejście pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem budynku.

Budowa zespołu gmachów rozpocznie się w 2017 roku i potrwa 36 miesięcy. Budynek MSN będzie miał powierzchnię ok. 15 tys. m .kw., zaś teatr ok. 11 tys. m kw.  Inwestycji będzie towarzyszyła przebudowa placu Defilad.

Zlokalizowanie Muzeum Sztuki  Nowoczesnej i uznanego nie tylko w kraju teatru TR Warszawa w obiektach w samym sercu Warszawy, w jej centralnej przestrzeni urbanistycznej, stwarza wielką szansę na jeszcze wyraźniejsze zaakcentowanie roli kulturyw funkcjonowaniu nowoczesnej metropolii. Budynki, wkomponowane w najbliższe sąsiedztwo kojarzonego z naszym miastem Pałacu Kultury i Nauki, wyróżniają się transparentnością architektury i prostotą. Mogą stać się kolejnymi elementami, współtworzącymi markę Warszawy i budującymi jej wizerunek w świecie. Projekt Thomasa Phifera i jego zespołu, przygotowany w najlepszym światowym stylu, obejmuje nie tylko budynki, ale całościową wizję planu zagospodarowania przestrzennego z  nową infrastrukturą. Patrząc na wizualizacje architektoniczne obu budynków, wokół nich widzimy przestrzeń przyjazną mieszkańcom, zachęcającą do odpoczynku, spotkań, dyskusji, udziału w wystawach czy sztukach teatralnych. Prawdziwe nowe centrum Warszawy, otwarte i pełne życia – powiedziała o przedstawionych projektach Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Harmonogram inwestycji zakłada, że prace projektowe będą trwały do końca pierwszego kwartału 2017 r., budowa rozpocznie się w sierpniu 2017 r., a cała inwestycja zostanie zakończona do połowy 2020 roku. Budynek MSN będzie miał powierzchnię ok. 15 tys. m kw., zaś teatr ok. 11 tys. m kw.  Inwestycji będzie towarzyszyła przebudowa placu Defilad. Budżet na projekt oraz budowę części muzealnej wynosi 270 mln zł bez wyposażenia, natomiast koszt budowy Teatru, również bez wyposażenia, to 125 mln zł.

Budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa
Proj. Thomas Phifer and Partners
Ukończenie inwestycji: 2020 r.

Dodaj komentarz