Tabula Rasa

Od 19 września w MCK w Krakowie będzie można oglądać wystawę Tabula Rasa. Monograficzna wystawa prac Joanny Janowskiej-Augustyn, zorganizowana w ramach głównego programu Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2015, prezentuje twórczość laureatki Grand Prix poprzedniej edycji Triennale.

Joanna Janowska-Augustyn, „Kolej rzeczy IV” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Janowska-Augustyn, „Kolej rzeczy IV” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obok zwycięskiej pracy Kolej rzeczy I znajdzie się na niej przegląd najważniejszych cykli graficznych, między innymi Nieuchronne, Samotność, Ciało i kamień.

Joanna Janowska-Augustyn łączy w swojej twórczości kunszt i finezję tradycyjnego rysunku z grafiką cyfrową. W swoich grafikach odnosi się do figury ludzkiej i do ludzkiego ciała, ale nie w sposób dosłowny. Dotyka trudnych tematów: przemijania, nieuchronności śmierci i towarzyszącej jej samotności – mówiąc jednocześnie o nadziei, jaką daje świadoma zgoda na nieuniknione.

Wyłaniające się z zagęszczonego kreską cienia niedookreślone zarysy kształtów zaledwie sugerują obecność człowieka. Charakterystyczna dla artystki wielowarstwowa materia graficzna, płynne przejścia od partii zacienionych do rozświetlonych pozwalają jej wykreować iluzje swoistej głębi i przestrzenności kompozycji.

Joanna Janowska-Augustyn – urodziła się w Rzeszowie. W latach 1991–1994 studiowała na Wydziale Filozoficznym UJ. W latach 1994–1999 – odbyła studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem zrealizowała w Pracowni Litografii prof. Romana Żygulskiego, otrzymując medal Rektora ASP. W 1998 roku przebywała na stypendium w Kent Institute of Art and Design w Canterbury w Anglii. W 2008 roku obroniła doktorat na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadząc zajęcia w Pracowni Druku Cyfrowego oraz w Pracowni Rysunku. Uprawia: grafikę, rysunek, malarstwo i fotografię. Zorganizowała 19 wystaw indywidualnych, brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych; ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureatka Grand Prix MTG – Kraków 2012.

Joanna Janowska-Augustyn, Tabula Rasa
Wystawa w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2015
Od 19 września do 18 października 2015 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków

Dodaj komentarz