Found footage film o oblężeniu Leningradu

Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokaz rosyjskiego filmu Blokada w cyklu Drugie spojrzenie. II wojna w filmie montażowym 22 września w kinie Apolonia w Warszawie. Po projekcji odbędzie się dyskusja, której gośćmi będą: Maciej Drygas, dokumentalista i reżyser, oraz Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta.

„Blokada”, reż. Siergiej Łoźnica – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Blokada”, reż. Siergiej Łoźnica – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

74 lata temu rozpoczęło się trwające blisko trzy lata oblężenie Leningradu. To mieszkańcy zapłacili za decyzje dwóch dyktatorów: Hitlera, który postanowił zniszczyć miasto za wszelką cenę, i Stalina, który postanowił za wszelką cenę bronić miasta-symbolu. Blokada pochłonęła ponad milion ofiar, z których większość zginęła śmiercią głodową.

Blokada to film z pogranicza dokumentu i awangardy. Obraz zawiera wyłącznie oryginalne materiały filmowe z oblężenia. Reżyser wydobył je z moskiewskich archiwów. Kadry połączone ze ścieżką dźwiękową, która składa się jedynie z odgłosów towarzyszących codziennemu życiu miasta, tworzą sugestywny obraz życia w Leningradzie podczas 900 dni oblężenia. W filmie nie pada ani jedno słowo, żaden komentarz. Reżyser stara się nie interweniować poprzez agresywny montaż, pozwalając obrazom opowiedzieć ich historię. Przedstawione sceny stają się zapierającym dech w piersiach odbiciem rzeczywistości.

O cyklu Drugie spojrzenie. II wojna w filmie montażowym:

W związku z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej DSH zaprasza na przegląd filmów montażowych (found footage films). Są to dokumenty wykorzystujące istniejące już materiały archiwalne, które poddaje się ponownemu montażowi, czasem wzbogaca efektami dźwiękowymi, sugestywną muzyką czy wprowadzeniem koloru. Przetworzone w ten sposób materiały archiwalne zyskują nowe życie, dając widzowi wrażenie bezpośredniego uczestniczenia w historii. Found footage films często łączą wartości artystyczne z dokumentacyjnymi. Przykładami filmów montażowych są m.in. Powstanie Warszawskie Jana Komasy czy Jeden dzień w PRL Macieja Drygasa. W ramach przeglądu organizatorzy pokażą – ich zdaniem – najciekawsze i zarazem mało znane filmy, różnorodne pod względem formy, wykorzystanych materiałów i tematów, wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach i konkursach. Okrągła rocznica zakończenia II wojny światowej jest doskonałą okazją do zaprezentowanie ich polskiej publiczności i dyskusji o roli materiałów audiowizualnych w kształtowaniu pamięci historycznej. Cykl poprowadzi znakomity reżyser i dokumentalista, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi (PWSTiF) Maciej Drygas, w którego twórczości found footage films zajmują znaczące miejsce.

Organizator: Dom Spotkań z Historią. Partner: Muzeum Niepodległości. Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pokaz filmu Blokada, reż. Siergiej Łoźnica
(Rosja, 2006, 52′)
W ramach cyklu Drugie spojrzenie. II wojna w filmie montażowym
22 września 2015 roku, godz. 18.00
Kino Apolonia (Muzeum Niepodległości, Al. Solidarności 62)
Warszawa

Dodaj komentarz