• 2015-09-18

Mistrzowska strategia Armstronga

Stephen Frears podjął się przedstawienia historii chwały i upadku Lance’a Armstronga, uważanego przez lata za najlepszego kolarza wszechczasów. Sportowcowi udało się wygrać wszystkie wyścigi Tour de France od 1999 do 2005 roku.

„Strategia mistrza”, reż. Stephen Frears – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Strategia mistrza”, reż. Stephen Frears – plakat (źródło: materiały prasowe)

Armstrong wyniósł kolarstwo na zupełnie inny poziom. Wzdłuż trasy wyścigów oklaskiwały go tłumy, nie tylko za geniusz kolarski, ale też za upór włożony w walkę z rakiem i zaangażowanie w akcje charytatywne. Kiedy bańka mydlana pękła i okazało się, że niemal wszystkie osiągnięcia Armstronga to zasługa dopingu, stał się jednym z najbardziej skompromitowanych sportowców. Mimo to w wywiadzie dla Oprah Winfrey przyznał, że gdyby mógł cofnąć czas, zapewne zrobiłby to samo.

Strategia mistrza to historia pewnego fenomenu – jego analiza. Przewijają się w niej wątki osobistych demonów, sukcesów i porażek, globalizacji, komercyjności mediów, współczesnej kultury celebryckiej, sedna dzisiejszego zawodowego sportu, ludzkiej potrzeby tworzenia coraz to nowych bohaterów i oglądania ich bolesnych upadków. Twórców interesowało przede wszystkim błędne koło, w które wszyscy wpadamy jako konsumenci. Autor scenariusza, John Hodge podkreśla jednak, że to tylko fragment większej układanki. „Nawet bycie jednym z najsłabszych zawodowych kolarzy wyczynowych oznacza ponadludzki wysiłek. Ci ludzie muszą każdego dnia dawać z siebie wszystko, żeby utrzymać się na powierzchni. Sprawa Armstronga była tragedią dla tego sportu, ale nie można winić całkowicie tych, którzy byli w samym centrum wydarzeń” – mówi scenarzysta. „To była pewnego rodzaju konspiracja, niepisana umowa między mediami a przedstawicielami tego świata, żeby nie zadawać zbyt wielu pytań i nie zniszczyć w ten sposób tego, co udało się osiągnąć”.

„Strategia mistrza”, reż. Stephen Frears (źródło: materiały prasowe)

„Strategia mistrza”, reż. Stephen Frears (źródło: materiały prasowe)

Do roli Lance’a zaangażowany został Ben Foster. Aktor przyznał, że wejście w kolarski świat dla człowieka, który ma tylko zagrać kolarza, było fizycznie wyczerpujące, dlatego kluczowe było przygotowanie do roli. Foster miał okazję zobaczyć, jak jeżdżą i funkcjonują profesjonalni kolarze. Rozmawiał ze sportowcami, którzy jeździli i żyli z Lance’m codziennie. Gdy rozpoczęto zdjęcia do Strategii mistrza, a pierwszą lokacją były Alpy Francuskie, Foster był już po treningach z profesjonalnymi kolarzami. „Razem z Jesse’em Plemmonsem, który zagrał Floyda Landisa, kolegę Armstronga z drużyny, przeszliśmy sześciotygodniowy obóz kolarski w Colorado pod nadzorem Allena Lima z ekipy Garmin-Sharp” – mówi Foster. Żaden z aktorów nie jeździł wcześniej w taki sposób, więc obaj zaliczyli mnóstwo upadków. „Bycie dosłownie przywiązanym do roweru jest dość specyficznym doświadczeniem. To nie jest naturalny sposób jazdy. Wcielanie się w ludzi, którzy doświadczają na co dzień takiego bólu i traktują to jak część swego zawodu, było naprawdę ogromnym wyzwaniem” – podsumowuje Foster.

Jeff Brown, który pracował jako konsultant przy filmie i przez lata był zaufanym mechanikiem Armstronga, mówi o tej historii z innego punktu widzenia: „W czasach Lance’a ten sport osiągnął szczyt brutalności. Lance uzbroił się we wszystkie dostępne mu bronie i podjął wyzwanie. Nie jest ważne, czy wygrał, czy przegrał – liczy się to, że był najlepszym wojownikiem w świecie, który w pewnym momencie przypominał pole bitwy”, podkreśla Brown, dodając, że doping nie był jedynym czynnikiem, który pozwolił Armstrongowi odnieść tak wielki sukces. „Nikt nie trenował ciężej od Lance’a. Nikt nie był bardziej zdeterminowany, by wygrać. Nikt nie włożył w zwycięstwo tyle wysiłku. Nie można o tym zapominać, nawet w kontekście afery dopingowej. Lance nie miał łatwego życia i zrobił to, co uważał za stosowne, by pokazać światu, że jest najlepszy”.

Strategia mistrza
Reżyseria: Stephen Frears
Obsada: Ben Foster, Chris O’Dowd, Guillaume Canet, Dustin Hoffman
Dystrybucja: Monolith Films
Premiera: 30 pażdziernika 2015 roku

Dodaj komentarz