• 2015-09-18

Prywatny obraz Pileckiego

Pilecki to polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od jego młodości poprzez działania w czasie II wojny światowej aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku.

„Pilecki”, reż. Mirosław Krzyszkowski – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Pilecki”, reż. Mirosław Krzyszkowski – plakat (źródło: materiały prasowe)

Witold Pilecki (1901–1948) to jedna z bardziej fascynujących postaci w najnowszej historii Polski. Swoje życie poświęcił walce ze zbrodniczymi dyktaturami XX wieku – niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył go do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej. Losy Pileckiego świadczą o jedności planów niemieckich i sowieckich okupantów w stosunku do elity polskiego społeczeństwa.

W części dokumentalnej filmu wystąpił syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej Pilecki. Dzięki jego wypowiedziom powstał prywatny obraz rotmistrza, zapamiętanego przez kilkuletniego chłopca. To dzięki tym wyjątkowym słowom, które padają w filmie, możemy spojrzeć na postać Witolda Pileckiego z drugiej strony: człowieka odpowiedzialnego za wychowanie swoich dzieci, przekazującego im najbardziej elementarne zasady życiowe, takiej jak religijność, patriotyzm, uczciwość, ale także spędzającego długie godziny na zabawach z nimi, tworzącego ich własny świat zamknięty najpierw w ścianach dworku w Sukurczach, a potem w kolejnych miejscach przebywania rodziny.

Pilecki
Reżyseria: Mirosław Krzyszkowski
Obsada: Marcin Kwaśny, Małgorzata Kowalska, Piotr Głowacki
Dystrybucja: Kondrat-Media
Premiera: 25 września 2015 roku

Dodaj komentarz