Między wierszami

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów w Gdańsku Sobieszewie zaprasza 5 października o godz. 18.00 na wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Grabowskiej Między wierszami.

Jolanta Grabowska „Podwójne” (źródło: materiały prasowe)

Jolanta Grabowska „Podwójne” (źródło: materiały prasowe)

Artystka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom z grafiki warsztatowej). Zajmuje się malarstwem, grafiką oraz fotografią. Z urodzenia Suwalczanka, związana również z Podlasiem (ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu). Od 2006 roku brała udział w dwudziestu pięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Ma też na koncie kilka wystaw indywidualnych na Mazurach i Suwalszczyźnie, gdzie zaprezentowała cykl grafik inspirowanych motywem baudelairowskiego flâneura (Obrazy zapamiętane, Toruń, 2004–2005). Od 2009 roku artystka regularnie uczestniczy w międzynarodowych wystawach oraz plenerach malarskich i fotograficznych na Litwie.

Na wystawę pod tytułem Między wierszami składają się prace, które zostały namalowane w latach 2014-2015 w Suwałkach oraz w Kownie. W tym okresie, między kolejnymi wyjazdami na Litwę, powstało kilka prac malarskich i graficznych inspirowanych poezją Juliusza Erazma Bolka. Jedna z prac, wykonana do wiersza Bajka o marzącej o piekle, w swojej cyfrowej wersji zdobyła pierwszą nagrodę w internetowym konkursie promującym polską literaturę współczesną (Księgobraz).

Obraz Jolanty Grabowskiej (źródło: materiały prasowe)

Obraz Jolanty Grabowskiej (źródło: materiały prasowe)

W pracach przewijają się wątki poezji Juliusza Erazma Bolka, jak również świat uczuć i wyobraźni artystki, jej emocje związane z otaczającą rzeczywistością. Intymność i elementy życia codziennego nie zawsze są ukazane w sposób bezpośredni, a w zestawieniu z pojawiającymi się na wielu obrazach abstrakcyjnymi formami tworzą atmosferę tajemnicy, niedomówień i emocji ukrytych „między wierszami”.

Między wierszami. Malarstwo Jolanty Grabowskiej
Wernisaż: 5 października 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna: od 5 do 25 października 2015 roku
Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów w Gdańsku Sobieszewie

Dodaj komentarz