Selfmade City

Do 18 października w MCK w Krakowie potrwa wystawa Agnieszki Łakomej zatytułowana Selfmade City. Wystawa odbywa się w ramach Programu Towarzyszącego Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie.

Agnieszka Łakoma, wernisaż wystawy „Selfmade City”, fotografia (źrodło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Łakoma, wernisaż wystawy „Selfmade City”, fotografia (źrodło: materiały prasowe organizatora)

Selfmade City to wystawa grafiki Agnieszki Łakomej, na którą składają się prace skupione wokół tematu form architektonicznych, pochodzące z serii o tym samym tytule, oraz obiekty lightbox z serii Moving City. Artystka prowokuje nas do spojrzenia na miasto jak na formę artystyczną, złożoną z falujących płaszczyzn, które zmieniają się w zależności od kąta padania światła i percepcji wzroku. W swojej twórczości Agnieszka Łakoma konsekwentnie eksploruje pole grafiki, wykorzystując jej klasyczne elementy formalne: linie i gradacje koloru. Równocześnie jednak eksperymentuje z nowymi technikami, które pozwalają jej osiągnąć niecodzienne efekty i wzmocnić przekaz prezentowanych prac.

W Selfmade City spotykają się dwie ścieżki dotychczasowej twórczości Agnieszki Łakomej: abstrakcja geometryczna znana z serii Zasłony (2006) i miejska przestrzeń występująca już w projekcie Consumo (2009). Zainteresowanie efektami optycznymi prowadzi artystkę do tworzenia prac graficznych, które wychodzą z płaszczyzny w przestrzeń naszej wyobraźni. Rytmiczne, cieniowane elementy budują op-artowe złudzenia brył, które poruszają się i zmieniają ułożenie za sprawą druku lenticularnego, serigrafii i podświetlonych lightboxów. To przekształcają się z pasków w faliste powierzchnie, to znów poruszają się jak ruchome chodniki. Podobnie jak w otaczających nas miastach, w grafikach ruch buduje przestrzeń, w której żyjemy i przez którą się przemieszczamy.

W poszczególnych pracach można dostrzec znajome zarysy budynków, z których żaden nie zostaje jednak przez artystkę do końca określony, ponieważ jego dopełnienie powstaje dopiero w wyobraźni odbiorcy. Tak jak w japońskim ogrodzie kamiennym, który osiąga swój wyraz w kontemplującym go gościu, tak i tu widz zostaje zaproszony do współtworzenia. Każdy, kto porusza się po mieście, może również tworzyć jego przestrzeń w swojej wyobraźni. Czy nie oglądamy miasta z różnych miejsc i przy zmieniającym się świetle? Czy nie mamy swoich ulubionych widoków? Zestawienia brył nie są objęte prawem autorskim projektanta – wizerunek fragmentu miasta należy do każdej osoby, która się z nim styka i zarazem świadomie i nieświadomie przetwarza w sobie. Selfmade City jest swoistym powidokiem tej właśnie miejskiej przestrzeni, w której odbija się spojrzenie artystki i nasze przyglądające się twarze.

Tekst: Aleksandra Görlich

Agnieszka Łakoma, Selfmade City 
Od 17 września do 18 października 2015 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków

Dodaj komentarz