• 2015-09-18

Spotkanie z Marcinem Maseckim i pokaz filmów

W najbliższą sobotę 19 września o godz. 18.00 w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego odbędzie się otwarte dla wszystkich spotkanie z Marcinem Maseckim, jednym z bardziej rozpoznawalnych polskich pianistów młodego pokolenia. Po spotkaniu zostanie pokazana rejestracja koncertu artysty pt. Scarlatti z 2013 roku oraz film dokumentalny poświęcony specyficznemu wykonaniu Die Kunst der Fuge.

Marcin Masecki, fot. Jan Masecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Masecki, fot. Jan Masecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie w NInA będzie wstępem do koncertu 22 września w Filharmonii Narodowej, podczas którego Marcin Masecki zagra ostatnie sonaty fortepianowe Beethovena w specjalnych, wygłuszających słuchawkach, dzięki czemu zbliży się do perspektywy niesłyszącego kompozytora. Wydarzenie jest warszawską premierą płyty artysty wydanej przez NInA i Lado ABC w czerwcu tego roku.

Koncert odbywa się dzięki współpracy Filharmonii Narodowej, Teatru Studio, Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), wytwórni Lado ABC, Urzędu m.st. Warszawy oraz animatorów kultury z Placu Defilad w ramach projektu #wszyscyIdziemyDoFilharmonii.

Wydany w 2013 roku album Scarlatti bardzo dobrze obrazuje filozofię artystyczną Marcina Maseckiego – pianisty i kompozytora, w twórczości którego równie istotne jest klasyczne wykształcenie, co duch nieposkromionej improwizacji. Sonaty włoskiego klawesynisty stanowią świetny pretekst do takiego mieszania porządków. Pisane jako wirtuozowskie ćwiczenia utwory zachęciły Polaka do niezliczonych dekonstrukcji i wiwisekcji. Wspomnianą rozpiętość pomiędzy nobliwą klasyką a undergroundem podkreślają instrumenty, na których Masecki symultanicznie wykonuje dzieła Scarlattiego – z jednej strony połyskujący fortepian steinway, z drugiej wybebeszone pianino. Wydobywane z nich dźwięki potwierdzają nie tylko kompozycyjny kunszt Scarlattiego, ale także nieograniczoną wyobraźnię dźwiękową wykonawcy.

Z kolei dokument o Die Kunst der Fuge to rejestracja eksperymentalnego koncertu Marcina Maseckiego, który odbył się w ramach Nostalgia Festival Poznań w 2011 roku, przeplatana wypowiedziami pianisty na temat jego oryginalnego podejścia do słynnego cyklu fug Jana Sebastiana Bacha. Die Kunst der Fuge (Sztuka Fugi) jest ostatnim, niedokończonym dziełem niemieckiego mistrza doby baroku. Na polifoniczny cykl składa się dwanaście podstawowych utworów i kilka wariantów posiadających ten sam temat, a także finałowa kompozycja, której geneza owiana jest tajemnicą.

Spotkanie z Marcinem Maseckim i pokaz filmów
19 września 2015 roku, godz. 18.00
Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie

Dodaj komentarz