Jak lektury zmieniają postrzeganie świata?

Od 28 września w Galerii Salon Akademii w Warszawie będzie można oglądać wystawę Lektury. Idea projektu narodziła się po dłuższym wywiadzie, jaki Artur Żmijewski, Jakub Banasiak i Waldemar Baraniewski przeprowadzili z Grzegorzem Kowalskim.

„Lektury” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lektury” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W trakcie kolejnych rozmów Kowalski odwoływał się często do swych lektur, a także doświadczeń, jakie nabywał dzięki książkom lub prasie ilustrowanej. Żmijewski wynotował tytuły i wyszukał wymienione książki i czasopisma w antykwariatach. Postarał się, aby daty wydania odpowiadały latom, w których mógł je czytać Kowalski. Zgromadził ich ponad 20, a następnie zlecił u introligatora wykonanie 15 pudełek. Przywiózł książki i pudełka do pracowni Kowalskiego i rozłożył je na podłodze. Każde pudełko zawierało jedną lub dwie książki, niektóre nie mieściły się formatem. Żmijewski traktował swój gest jako inicjację dialogu z Kowalskim. Nawiązał do metody porozumiewania się bez słów praktykowanej przez artystów od lat 70. W geście Żmijewskiego zawarta była jednak pewna przewrotna koncepcja, bo bazą „rozmowy bez słów” miały być książki, których materią jest słowo.

Kowalski odpowiedział w następujący sposób. Postanowił, że potraktuje zbiór książek jak lustro odbijające pod różnymi kątami rzeczywistość. Lustro miało składać się z 15 części. Po drugie, jako czytelnik książek, który znał ich treść, chciał sprawdzić, jak mogą one oddziaływać na młodszych od niego o pół wieku współczesnych czytelników. Dlatego przeniósł pudełka z książkami do pracowni na wydziale nowych mediów, gdzie uczy. Tam zaproponował swoim studentom, aby wybrali ze zbioru choć jedną książkę i zechcieli się do niej ustosunkować lub by wskazali własny kanon lektur, które wpłynęły znacząco na ich postrzeganie świata.

Wystawa Lektury pokazuje efekty zadania wykonanego w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej w roku 2014/15 oraz rezultat warsztatów, które na przełomie sierpnia i września 2015 roku przeprowadził z tą samą grupą studentów Artur Żmijewski. Wystawa zostanie podzielona na dwie części, których kuratorami będą: w części pierwszej Grzegorz Kowalski, a w drugiej wszyscy uczestnicy warsztatów.

Lektury: Grzegorz Kowalski, Artur Żmijewski
Wernisaż: 25 września 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 28 września do 30 października 2015 roku
Galeria Salon Akademii
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dodaj komentarz