• 2015-09-18

Yesterday I met a really wild man

25 września w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015 w Lookout Gallery w Warszawie odbędzie się wystawa nowego cyklu fotografii Diany LelonekYesterday I met a really wild man. Fotografie kwestionują obraz świata, w którym człowiek zajmuje centralną, uprzywilejowaną pozycję.

Diana Lelonek, „Bez tytułu”, z cyklu „yesterday I met a really wild man” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Diana Lelonek, „Bez tytułu”, z cyklu „yesterday I met a really wild man” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Diany Lelonek nawiązuje do posthumanizmu i, podobnie jak ten nurt intelektualny, krytykuje humanizm za jego antropocentryzm. Zabieg, którego dokonuje Diana Lelonek wiąże się z zatarciem odrębnej, ludzkiej tożsamości. Pozujący artystce naturyści zostali przedstawieni w sposób, w jaki zwykle obrazuje się stada zwierząt lub pierwotne, nomadyczne plemiona wyobrażone w otoczeniu przyrody.

Dzięki zachowaniu na drugich planach pejzaży elementów zabudowy miejskiej bądź infrastruktury przemysłowej fotografie nie oferują wizji powrotu do natury. Artystka wybiera miejsca pomiędzy, w których niezagospodarowane przez człowieka obrzeża miast i cywilizacji przejmuje synantropijna roślinność. Przedstawienia nagich ludzi w otoczeniu przyrody odsyłają historycystyczną świadomość w odległą, pierwotną przeszłość człowieka, ale elementy cywilizacji wyraźnie umiejscawiają je we współczesności.

Prezentowana w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015 wystawa stawia sobie za cel przyjrzenie się poruszanemu przez Dianę Lelonek problemowi z perspektywy sztuki, humanistyki i nauk przyrodniczych. W ramach towarzyszących wystawie wywiadów i spotkań można skonfrontować stanowisko artystki nie tylko z poglądami zajmujących się posthumanizmem wykładowców filozofii, ale także przedstawicieli nauk przyrodniczych. Finalny kształt wystawy jest efektem próby nawiązania dialogu na styku kilku różnych dyscyplin – szczególnie istotnej w obecnym momencie, kiedy zaczynamy mieć świadomość, że ekspansja gatunkowa człowieka zagraża przetrwaniu innych form życia na Ziemi i samym ludziom.

Diana Lelonek – urodziła się w 1988 roku. Jest absolwentką wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, obecnie jest asystentką w VII Pracowni Fotografii Intermedialnej. Podstawą jej działań jest fotografia, którą łączy z innymi mediami. Interesują ją działania z pogranicza bioartu. Jest laureatką międzynarodowych konkursów, m.in. na Miesiącu Fotografii w Krakowie i ReGeneration 3 w Musée de l’Elysée w Szwajcarii. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Fotografii w Lozannie.

Diana Lelonek, Yesterday I met a really wild man
Kuratorka: Katarzyna Różniak
Wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015
Od 26 września do 22 listopada 2015 roku
Wernisaż: 25 września 2015 roku, godzina 18.00
Lookout Gallery
Warszawa

Dodaj komentarz