• 2015-09-18

Polsko-szwedzki thriller rodzinny

Obce niebo to trzymająca w napięciu polsko-szwedzka opowieść o małżeństwie, którego życie z dnia na dzień zostaje wywrócone do góry nogami. Oparta na faktach historia pokazuje, do czego są w stanie posunąć się rodzice kierowani miłością do własnego dziecka.

„Obce niebo”, reż. Dariusz Gajewski – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Obce niebo”, reż. Dariusz Gajewski – plakat (źródło: materiały prasowe)

Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) to młode małżeństwo żyjące w Szwecji. Różnice społeczne i obyczajowe sprawiają, że zaadaptowanie się w nowej kulturze nie przychodzi im łatwo. Zaczynają oddalać się od siebie, wplątując się we wzajemne kłamstwa i tajemnice. Elementem spajającym ich świat jest córka Ula (Basia Kubiak), dla której są w stanie poświęcić wszystko.  W wyniku serii nieszczęśliwych pomyłek, pozbawiona skrupułów pracownica opieki społecznej, Anita (Ewa Fröling) odbiera im prawo do opieki nad dzieckiem. Ula zostaje skierowana do rodziny zastępczej, a Basia i Marek są bezsilni w zderzeniu z biurokratyczną siłą. Aby odzyskać swoją córkę, rodzice są jednak zdolni do rzeczy, które wcześniej nie przychodziły im do głowy.

Historia ukazana w filmie zainspirowana została prawdziwymi wydarzeniami. Dariusz Gajewski, uhonorowany Złotymi Lwami za Warszawę, w głównych rolach obsadził Agnieszkę Grochowską i Bartłomieja Topę. Partneruje im debiutantka Basia Kubiak. Widzowie będą mieli również okazję obejrzeć jedną z najbardziej docenianych gwiazd szwedzkiego kina, Ewę Fröling, znaną między innymi z roli w filmie Fanny i Aleksander Ingmara Bergmana.

Za zdjęcia odpowiada Monika Lenczewska, absolwentka American Film Institute w Los Angeles. Operatorka do tej pory pracowała poza granicami kraju, a jej ostatnia produkcja, etiopski Difret, otrzymała nagrody na festiwalach w Sundance oraz Berlinie. Współpraca z ekipą Dariusza Gajewskiego to jej pierwszy polski projekt pełnometrażowy.

Obce niebo
Reżyseria: Dariusz Gajewski
Obsada: Agnieszka Grochowska, Bartłomiej Topa, Barbara Kubiak, Jan Englert, Ewa Fröling, Tanja Lorentzon, Gerhard Hoberstorfer, Per Morberg
Dystrybucja: Next Film
Premiera: 16 października 2015 roku

Dodaj komentarz