Przywidzenie Aleksandry Batury

Od 2 października w galerii Dagma Art w Katowicach będzie trwać wystawa krakowskiej artystki Aleksandry Batury, przygotowana we współpracy z krakowską galerią Strefa A. Wystawa zatytułowana Przywidzenie stanowi próbę wyrażenia niepewności, która wynika z niestałości widzenia.

Aleksandra Batura, „Przywidzenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Batura, „Przywidzenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

 

Aleksandra Batura nawiązuje w swoich pracach do różnych sfer związanych z odmiennym postrzeganiem. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną jej prace malarskie oraz wideo powstałe w latach 2013–2015.

Sztuka Aleksandry Batury sugeruje, że jest wiele możliwości postrzegania i interpretacji, z różnych stron, na różnych poziomach. Widzenie, postrzeganie angażuje również świat myśli, ducha i uczuć. Wiele odczuć i przekonań, które uznajemy za prawdziwe, może być złudzeniami. W kontakcie z obrazem – na płótnie, albo tym, który się jawi w naturze, człowiek może doświadczyć wrażenia niezwykłości, czegoś cennego i nieuchwytnego. Z jakiegoś powodu obraz może poruszyć, wzbudzić poczucie szczęścia, nawet uwolnienia i chwilę później jego nieuchwytności, braku.

Malarstwo Aleksandry Batury silnie uwodzi zmysł wzroku. Piękne, transgresyjne obrazy otwierają pełen wachlarz doznań zmysłowych i emocjonalnych od nasycenia barwami poprzez zaniepokojenie, niepewność, pozorny chaos i spokój.

Wystawa Aleksandry Batury Przywidzenie to pierwsze wspólne przedsięwzięcie dwóch galerii: krakowskiej Strefy A i katowickiej Dagma Art w ramach projektu Kraków/Katowice – nowe przestrzenie wyobraźni.

Aleksandra Batura
 – urodziła się w 1982 roku w Augustowie. W 2008 roku obroniła dyplom w pracowni malarstwa prof. Adama Wsiołkowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,  tutaj też ukończyła studia doktoranckie w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka w 2015 roku. Jest dwukrotną laureatką stypendiów zagranicznych – Erasmus Socrates na Wydziale Sztuk Pięknych Universidadedo Porto w Portugalii (2007) oraz stypendium Ministerstwa Spraw Zagranicznych Włoch i Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego RP . Swoje prace prace prezentowała podczas licznych wystaw indywidualnych  oraz zbiorowych. Prace artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach i w galeriach w Polsce, Szwajcarii, Kuwejcie, Niemczech, Włoszech i USA.

Aleksandra Batura, Przywidzenie
Od 2 do 17 października 2015 roku
Galeria Dagma Art
Katowice

Dodaj komentarz