• 2015-09-18

Teatr Maska startuje z nowym sezonem

Teatr Maska w Rzeszowie rozpoczyna 60. jubileuszowy sezon swojej działalności. Już w środę 23 września odbędzie się inaugurująca Festiwal Źródła pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor premiera spektaklu Bieguny w reżyserii Pawła Passiniego.

„Bieguny”, reż. Paweł Passini (źródło: materiały prasowe)

„Bieguny”, reż. Paweł Passini (źródło: materiały prasowe)

Paweł Passini był dwukrotnie nominowany do nagrody Paszport „Polityki”, jest zdobywcą nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2012/2013 za przedstawienie Morrison/Śmiercisyn. Spektakl Bieguny przygotowany został we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie. Na scenie będzie można zobaczyć się dwóch aktorów Teatru NN oraz cztery aktorki rzeszowskiego teatru lalek: znane od lat z desek Maski Martę Bury i Jadwigę Domkę oraz dwie aktorki, które w tym roku dołączyły do zespołu: Klaudię Cygoń i Malwinę Kajetańczyk.

„Bieguny”, reż. Paweł Passini (źródło: materiały prasowe)

„Bieguny”, reż. Paweł Passini (źródło: materiały prasowe)

Bohaterem spektaklu jest Cyprian Kamil Norwid, przedstawiany jako ten z romantyków, dla którego nie starczyło miejsca na podium. Odkryty pośmiertnie nie miał szansy na właściwe uznanie. Passini spełnia jedno z wielkich, niezrealizowanych marzeń poety – zabiera go w podróż na Biegun Północny. Przestrzeń lodowej pustyni współtworzą widzowie. Przebrani w rozdawane przy wejściu fartuchy, stają się żywym elementem scenografii, świadkami biegunowej eskapady niepsującego do panteonu narodowych wieszczy romantyka i uczestnikami porządkowania jego listów i myśli. Norwid wymyka się z przytułku i wyrusza w samotną wyprawę. Staje przed „drugim sobą” jak Hrabia Henryk z dramatu Krasińskiego i jak Kordian, pokonuje kolejne komnaty prowadzące do sypialni cara, by dotrzeć tam, gdzie jeszcze nie stanęła ludzka stopa. Bohaterowie najważniejszych tekstów „starszych braci” stają się sposobem poruszania się po nieskończonym. Inspiracją do pracy na przedstawieniem były nie tylko listy Norwida i utwory polskich romantyków, m.in. Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego, ale także obraz z filmu dokumentalnego Wernera Herzoga Spotkania na krańcach świata –pingwin, który nie wiadomo dlaczego odłącza się od grupy i udaje się w głąb lądu, wprost na biegun. Premedytacja i upór z jakim samotnie udaje się na pewną śmierć pozostają dla naukowców niezrozumiałe. Antarktyczna metaforyka dobrze oddaje straceńczy charakter romantycznych eskapad. Przetrwać może tylko ten, kto cały czas jest w ruchu. Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

„Solartaxi. Samochód na słońce”, zdjęcie z próby, fot. T. Poźniak (źródło: materiały prasowe)

„Solartaxi. Samochód na słońce”, zdjęcie z próby, fot. T. Poźniak (źródło: materiały prasowe)

W październiku w repertuarze teatru pojawi się kolejne nowe przedstawienie – tym razem przeznaczone dla dzieci. Będzie to prapremierowe Solartaxi. Samochód na słońce autorstwa i w reżyserii Joanny Gerigk. Próby do tego przedstawienia artyści rozpoczęli już w sierpniu. Scenariusz spektaklu napisany został na podstawie prawdziwej historii Louisa Palmera. Palmer, szwajcarski nauczyciel, zbudował samochód napędzany energią słoneczną i przejechał nim świat. W ten sposób spełnił swoje marzenie z dzieciństwa. Przebył wraz z mechanikiem Erikem Schmittem 54. 000 kilometrów, odwiedził 34 kraje i propagował ekologiczne źródła energii przez 18 miesięcy podróży. Przełożenie tych wydarzeń na działanie sceniczne, zaowocowało stworzeniem historii o spełnianiu marzeń, o tym, że chociaż jest to trudne, to również całkowicie możliwe. Scenografia przedstawienia (autorstwa Jana Polivki) została wykonana z ekologicznych i naturalnych materiałów, takich jak papier, wiklina, drewno, tektura. Pierwszy (przedpremierowy) pokaz dla widowni planowany jest na 2 października, a prapremiera spektaklu odbędzie się 3 października.

5. Festiwal Źródła pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor
Od 23 do 27 września 2015 roku
Bieguny
Premiera: 23 września 2015 roku
Reżyseria: Paweł Passini
Solartaxi. Samochód na słońce
Prapremiera: 3 października 2015 roku
Reżyseria: Joanna Gerigk
Teatr Maska
Rzeszów

Dodaj komentarz