• 2015-09-17

Jazztochowa zaprezentuje trio muzyczne

19 września odbędzie się pierwszy koncert kroczącego festiwalu Jazztochowa. Na rozpoczęcie wydarzenia wystąpi międzynarodowe trio „K” Project w składzie: Krzysztof Majchrzak, Pete Drungle oraz Philippe „Pipon” Garcia.

„K” Project (źródło: materiały prasowe organizatora)

„K” Project (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Majchrzak (bas elektryczny) jest muzykiem improwizującym, kompozytorem i producentem. Studiował grę na kontrabasie klasycznym. Po okresie aktywnego uczestniczenia w tworzeniu nowej fali polskiego jazzu na poczatku lat 80. (współpraca z Tie Break, Labiryntem, Sunset, New Jazz Band), osiedlił się we Francji w 1988 roku, gdzie z powodzeniem kontynuuje karierę muzyczną. Jego muzyczny wszechświat znajduje się na styku różnych kultur muzycznych oraz różnych źródeł inspiracji, od muzyki współczesnej poprzez harmolodic, barok, do rocka. Praktykuje wszystkie rodzaje improwizacji, szczególnie improwizację „nie-idiomatyczną” i ciągle szuka wyjątkowego i oryginalnego brzmienia. Interesuje się również nurtem Dada (co widoczne jest w projekcie Poesique, opartym na tekstach Hugo Balla). Ważną część jego aktywności stanowią koncerty solowe. Dwa projekty muzyka stanowią: własne kompozycje i wolna improwizacja (gra jednocześnie na basie elektrycznym, basie midi, fretlesie i gitarze unison), oraz projekt bas solo oparty na transkrypcjach utworów Witolda Lutosławskiego. Majchrzak grał między innymi z Grantem Calvin Westonem, Pete’m Drungle, Tom’em Bergeron, Philippe’em Garcią, Michelem Godardem, Rick’iem Hollanderem, Walterem Langiem czy Markiem Waldronem, występując na wielu festiwalach i w salach koncertowych Europy, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Artysta nagrał kilka płyt w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Pete Drungle (fortepian, instrumenty klawiszowe) to laureat nowojorskiej nagrody Bessie Award. Współpracował z Ornette Colemanem, The Kronos Quartet, Ronaldem „Shannon” Jacksonem czy Yoko Ono. Wraz z Grantem Calvin Westonem i Krzysztofem Majchrzakiem muzyk gra rownież w Ekstasis Trio. Pisze muzykę do teatru, telewizji, filmu i wideo, pracuje z artystami wizualnymi i performance, w tym między innymi Michaelem Portnoy’em, Rudolfem Stingelem, Marianne Vitale, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Agathe Snow i innymi. Jego kompozycje muzyczne, spektakle i sound design towarzyszyły wystawom Art-Basel Miami, Whitney Biennale i Performa 07, 09 i 11. Drungle wsławił się legendarnym seansem 24-godzinnej improwizacji fortepianowej. Wychwalający go Alan Licht, publicysta „The Wire Magazine”, podkreślał jego pełną kreatywność po 23 godzinach wykonywania improwizowanego programu. Oprócz Bessie Avard, Drungle otrzymał stypendium American Music Center oraz rezydencje kompozytorskie w Ucross, Wyoming i Wydziale Sztki Cardiff Wales. Ornette Coleman mówił o jego muzyce, że to osobny świat dźwięku. „Rozległość i głębia jego improwizacji, kreatywność przy fortepianie są naprawdę wyjątkowe. Pete jest prawdziwym muzykiem i artystą ponad i poza gatunkami; jest wspaniałym pianistą” – dodawał Philip Lasser, profesor kompozycji w Julliard School.

Philippe „Pipon” Garcia (perkusja, sampler, parlofon, wokal) grał z takimi muzykami jak: Bill Fisell, Gabrielle Mirabasi, Paolo Fresu, Erick Truffaz, Don Cherry, Barre Philips, Greg Cohen, Steve Grossman, Ricardo del Fra, Manu Codja i Antoine Herve. Muzyk współpracował w dziedzinie tańca współczesnego z Carolin Carlson i Carine Werner. Od 1987 równolegle z jazzem praktykuje muzykę elektroniczną z takimi formacjami, jak: Kpt’n Planet, Cosmik Connection, Cube czy Bass Elevator. Z Krzysztofem Majchrzakiem Garcia współpracuje od 1990 roku. Artyści grali wspólnie w takich formacjach, jak: Dune, Exagere–Moi–Ensemble, Les Last X, GMB Ochestra, Gembalski–Garcia–Majchrzak Trio, YMG Trio z Januszem Iwańskim, czy o G & M Galactic Session.

Jazztochowa: „K” Project
19 września 2015 roku
Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Częstochowa

Dodaj komentarz