• 2015-09-17

Edmund Witecki poprzez fotografie

23 września w Muzeum Narodowym we Wrocławiu rozpocznie się wystawa zatytułowana Edmund Witecki poprzez fotografie. Pokazanych zostanie kilkadziesiąt prac znanego wrocławskiego fotografika, który przez ponad 40 lat związany był zawodowo z Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Edmund Witecki, „Oczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edmund Witecki, „Oczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edmund Witecki w ciągu kilkudziesięciu lat swojej pracy osiągnął renomowaną pozycję jako fotograf – artysta oraz specjalista w dziedzinie fotograficznej dokumentacji dzieł sztuki. W latach 50. XX wieku związał się z wrocławskim środowiskiem twórczym i pokazywał swoje prace na wystawach fotografii artystycznej. Od 1969 roku jest też członkiem Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Od 1956 roku swoją zawodową działalność w dziedzinie fotografii związał z Muzeum Narodowym we Wrocławiu (wówczas Muzeum Śląskim), gdzie aż do 2002 roku sprawował funkcję kierownika Pracowni Fotograficznej.

Dokumentacja muzealna stwarza ambitnemu fotografowi pewien dylemat, ponieważ z zasady oczekuje się obiektywnego odwzorowania uwzględniającego walory obiektu określane przez historyków sztuki, natomiast fotograf wie, że każdy obiekt można też przedstawić bardziej kreatywnie, aby w większym stopniu pobudzał emocje, a nie tylko racjonalny respekt – wyjaśnia Adam Sobota, kurator wystawy.

Na wystawie można będzie zobaczyć najwybitniejsze dzieła Edmunda Witeckiego – artysty fotografika a także jego zdjęcia dokumentujące zabytki znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Edmund Witecki poprzez fotografie
Od 23 września do 25 października 2015 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz