• 2015-09-17

Wędrówka dusz zakochanych

20 września o godzinie 19.00 w związku z 78. rocznicą światowej premiery najsłynniejszego filmu w jidisz – Dybuka – w Sali Czarnej Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie odbędzie się projekcja filmu.

„Dybuk” – afisz (źródło: materiały prasowe)

„Dybuk” – afisz (źródło: materiały prasowe)

We wrześniu 1937 roku na ekrany wszedł najsłynniejszy przedwojenny film w języku jidysz Dybuk. Uważa się powszechnie, że jego premiera odbyła się w Warszawie (29 września 1937). Z najnowszych ustaleń Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN wynika, że został on pokazany publiczności w lubelskim kinie Bałtyk 20 września 1937 roku.

Pokaz filmu będzie poprzedzony prelekcją Piotra Nazaruka, przybliżającą kulisy powstania filmu i jego lubelskiej premiery. Dla uczestników organizatorzy przewidzieli specjalny prezent: druk ulotny wykonany na przygotowanym specjalnie w tym celu czerpanym papierze, wydrukowany ze składu ręcznego.

Druk ulotny do filmu „Dybuk” (źródło: materiały prasowe)

Druk ulotny do filmu „Dybuk” (źródło: materiały prasowe)

Dybuk to ekranizacja dramatu Szymona An-skiego pod tym samym tytułem. Film, osadzony w mistycznej scenerii chasydzkiego sztetla, opowiada historię niespełnionej miłości młodego talmudysty Chonena i pięknej Lei, których połączyła dopiero śmierć. Za scenografię filmu posłużył przedwojenny Kazimierz Dolny.

Pierwsza zapowiedź filmu Dybuk, która ukazała się 14 września 1937 roku na łamach dziennika „Lubliner Tugblat”:

Kino Bałtyk. Już od 20. tego miesiąca prezentowana będzie w naszym kinie słynna legenda dramatyczna na podstawie Sz. An-skiego w reżyserii M. Waszyńskiego. Dybuk, dramatyczna legenda An-skiego, przewyższa wszystkie dzisiejsze dzieła mające związek z żydowskim życiem. Pieśni religijne w wykonaniu Gerszona Siroty. W rolach głównych Morewski, Samberg, Lili Liliana, Dina Halpern, Liebgold, Bożyk, Lipman.

Dybuk. Projekcja filmu
20 września 2015 roku, godz. 19.00
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, Sala Czarna
Lublin

Dodaj komentarz