• 2015-09-16

Wdowy z Vrindavan. Czytanie performatywne w Teatrze Powszechnym

16 września o godz. 19.30 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Warszawie odbędzie się czytanie performatywne sztuki Magdy Fertacz Wdowy z Vrindavan w reżyserii Łukasza Chotkowskiego.

Wdowy z Vrindavan (źródło: materiały prasowe Teatru Powszechnego)

Wdowy z Vrindavan (źródło: materiały prasowe Teatru Powszechnego)

Spektakl jest fuzją dwóch wrażliwości: polskiej i indyjskiej. Polski reżyser i dramatopisarka pracują nad jednym z najbardziej palących problemów społecznych współczesnych Indii: sytuacją kobiety po śmierci męża. Spektakl ma być oparty na wywiadach z wdowami z Vrindavan i tekstach napisanych przez nie podczas warsztatów we Vrindavan, prowadzonych przez Magdę Fertacz i Łukasza Chotkowskiego.

Vrindavan jest miejscem kultu w Indiach, związanym z dzieciństwem, które spędził tam Kryszna. Vrindavan nazywane jest też „miastem wdów” – pielgrzymują do niego i zamieszkują je kobiety z całych Indii, które utraciły mężów i zostały pozbawione środków do życia. Opieki nad nimi podjęła się m.in.: organizacja pozarządowa Maitri, która jest partnerem projektu. Twórcy chcą pokazać indywidualne historie życia wdów, ich codzienność, miłość, śmierć. Chcą, by kobiety mówiły własnym głosem, głosem, którego nie chce się słyszeć.

Test sztuki został stworzony na podstawie tekstu mówionego przez: Pushpa Kal, Sumitra Dasi, Renuwala Dasi, Mala Paswan, Renu Dasi, Vrinda Dasi, Kamala Barman, Sanitri Sakkar, Basana Karmakar, Lolita Mandal, Promila Dasi, Madhu Mala Dasi, Kulu Biswas, Mari Dasi, Pushpa Kar, Minati Dasi, Alaka Dasi, Kalpana Dasi, Sipra Chakzabopty.

Magda Fertacz to dramatopisarka, scenarzystka m.in. serialu Bez Tajemnic HBO, dramaturg, laureatka i dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, dwukrotna finalistka konkursu Stuckemarkt. Autorka tekstów: Absynt, Trash Story, Śmierć Kalibana i wielu innych. Teksty Magdy Fertacz zostały przetłumaczone na: rosyjski, bułgarski, serbski, węgierski, szwedzki, niemiecki, czeski, słowacki, hebrajski, rumuński, angielski i znajdują się w rozlicznych antologiach.

Łukasz Chotkowski jest absolwentem warszawskiej Akademii Teatralnej, dramaturgiem, reżyserem, autorem sztuk teatralnych m.in. wraz z Magdą Fertacz: Fragmenty z życia małżeńskiego, tekstów teoretycznych m.in. o Marinie Abramović, rozmów z Elfriede Jelinek i cyklu esejów teatralnych Tylko to, co osobiste. W latach 2006-2014 pracował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy na stanowisku głównego dramaturga. Jest dramaturgiem i współautorem scenariuszy scenicznych wielu spektakli Mai Kleczewskiej.

Wdowy z Vrindavan
Czytanie: 16 września 2015 roku, godz. 19.30
Tekst: Magda Fertacz
Reżyseria: Łukasz Chotkowski
Muzyka na żywo: Stefan Węgłowski
Obsada: Karolina Adamczyk, Eliza Borowska, Magdalena Koleśnik
Mała Scena
Teatr Powszechny im Zygmunta Hűbnera
Warszawa

Dodaj komentarz