• 2015-09-16

Vinx wystąpi z Poznań Jazz Project

W ramach festiwalowej Ery Jazzu realizowany jest wspólny Poznań Jazz Project: koncert wybitnego wokalisty z warsztatową formacją poznańskich muzyków. Z tej okazji polscy instrumentaliści zostali zaproszeni do współpracy z wokalistą Vinxem.

Vinx & Poznań Jazz Project (źródło: materiały prasowe)

Vinx & Poznań Jazz Project (źródło: materiały prasowe)

Obdarzony charyzmą estradowca i talentem na miarę Bobby’ego McFerrina Vinx jest gwiazdą między innymi ostatniego Montreal Jazz Festival i klubowych koncertów w nowojorskim Blue Note. Ponadto, wykłada w prestiżowej The Berklee College of Music w Bostonie oraz tworzy liczne, autorskie projekty. Vinx jest także bohaterem koncertów i nagrań z największymi muzykami jazzu i estrady. Do współpracy zapraszają go: Stevie Wonder, Sting, Herbie Hancock, Sheryl Crow, Branford Marsalis, Ernie Watts, Taj Mahal, Ricki Lee Jones, Cassandra Wilson, Brenda Russell ale także Cher, Tom Jones i Will Downing.

Vincent De Parrette (wraz z autorskim Vinx Trio) pojawił się w Polsce po raz pierwszy na Poznań Jazz Fair w 1996 roku. Przedstawił wtedy autorskie trio, które porwało publiczność niezwykłą żywiołowością muzyki i estradowej ogłady. Amerykański wokalista zawładnął estradą brawurowymi interpretacjami standardów i własnych kompozycji nawiązujących do gospel, jazzu, afrykańskiego rytmu i bluesowej melodyki. Dyskografia wokalisty obejmuje dzisiaj kilkanaście albumów (z najnowszym Love Never Comes Too Late) i jest doskonałą rekomendacją sztuki wokalnej artysty.

Vinx nie kopiuje znanych wokalistów – rekomenduje Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Jest w swojej sztuce niezwykle naturalny i przekonywujący. Doskonale odnajduje się zarówno w wielkich standardach, od gospel Amazing Grace po Gershwin’owską kołysankę. Słychać w jego piosenkach sporo funky, bluesa, rhythm ‘n bluesa a nawet rozkołysanej bossa-novy. Vinx nie stroni od muzycznych eksperymentów, często inicjuje multikulturowe sesje. Tak jest także teraz, gdy do współpracy zaprosił grupę poznańskich muzyków.

Vinx & Poznań Jazz Project
13 października 2015 roku
Blue Note
Poznań

Dodaj komentarz