Transpoetica: Cypr

W ramach krakowskiej Nocy Poezji odbędzie się spotkanie z cyklu Transpoetica. Przyjazd do Krakowa potwierdził wybitny cypryjski poeta Kiriakos Charalambidis – kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Spotkanie, które odbędzie się 3 października o godz. 19.30 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie, poprowadzi dr Michał Bzinkowski. W dyskusji weźmie udział również Paweł Krupka – poeta, dyplomata, tłumacz poezji greckiej.

„Transpoetica: Cypr” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Transpoetica: Cypr” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kiriakos Charalambidis urodził się w 1940 roku na Cyprze, gdzie nadal mieszka. Jest uznawany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych greckojęzycznych poetów i równocześnie za „narodowego poetę” Cypru. W swojej twórczości Charalambidis odwołuje się do całej tradycji greckiej – od starożytności przez Bizancjum aż do współczesnej greckiej literatury (Solomos, Kawafis, Seferis) oraz greckiej poezji ludowej. Studiował na Wydziale Historii i Archeologii na Uniwersytecie Ateńskim, uczęszczał także na zajęcia w Greckim Teatrze Narodowym. Pracował jako dyrektor programowy w radiu Cyprus Broadcasting Corporation. Opublikował dwanaście tomików poezji, kilkukrotnie otrzymał Nagrodę Republiki Cypryjskiej za Poezję, a także Nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Ateńskiego. Jego wiersze tłumaczone były na angielski, francuski, niemiecki, szwedzki, bułgarski i albański.

Dr Michał Bzinkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz poezji greckiej (Seferisa, Kawafisa, Ritsosa, Boukalasa) przygotowuje obecnie przekłady poezji Charalambidisa na język polski, których premierowa prezentacja odbędzie się na Transpoetice: Cypr. Poprowadzi również rozmowę z poetą na temat poezji cypryjskiej, jej cech szczególnych, a także twórczości własnej Kiriakosa Charalambidisa. W ramach Transpoetiki poezję usłyszymy w językach greckim i polskim. Wydarzenie uświetni program artystyczny przygotowany przez Agnieszkę Chrzanowską (śpiew, recytacja) oraz Wojciecha Pieczkę (pianino, akordeon).

Transpoetica: Cypr
3 października 2015 roku, godz. 19.30
Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz