• 2015-09-16

Śmierć pięknych saren

30 września w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Śmierć pięknych saren w reżyserii Jana Szurmieja.

„Śmierć pięknych saren” – plakat Andrzeja Pągowskiego (źródło: materiały prasowe)

„Śmierć pięknych saren” – plakat Andrzeja Pągowskiego (źródło: materiały prasowe)

W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. Po tegorocznych premierach Dybuka, Aktorów Żydowskich i Anonimowych Żydów Polskich, 30 września odbędzie się kolejna premiera w ramach jubileuszu: Śmierć pięknych saren. To wybór barwnych opowieści i wspomnień z dzieciństwa i młodości Oty Pavla – czeskiego pisarza, dziennikarza i reportera sportowego. Dramat ukazuje niewinne i pełne magii dziecięce lata pisarza, brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej, a także jego późniejsze życie osadzone w realiach komunistycznej Czechosłowacji. Historia Pavlów przedstawiona jest tu w typowy dla Czechów sposób – śmiechem przez łzy.

Główny bohater jest pechowym komiwojażerem, handlującym głównie sprzętem gospodarstwa domowego, a także zapalonym wędkarzem i romantykiem, platonicznie zakochanym w żonie szefa. Ta z początku ciepła komediowa opowieść o jego życiu pod koniec nabiera tragicznego wymiaru. Poznając losy rodziny Pavlów zdajemy sobie sprawę, jaką tragedię przeżyli przedstawieni bohaterowie. Widzimy, że piekło wojny i obozów koncentracyjnych, głód i strach rzuciły cień na całe ich życia.

Adaptacja sceniczna Pawła Szumca bazuje na dwóch autobiograficznych utworach wydanych w Polsce pod takim samym tytułem jak spektakl. Wymownym dopełnieniem przedstawienia są wybrane przed reżysera ballady czeskiego barda – Jaromira Nohavicy, które doskonale puentują każdą sekwencję tej romantycznej przypowieści.

Śmierć pięknych saren
Premiera: 30 września 2015 roku, godz. 19.00
Reżyseria i inscenizacja: Jan Szurmiej
Przekład: Andrzej Czcibor-Piotrowski
Adaptacja: Paweł Szumiec
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz
Warszawa

Dodaj komentarz