Interaktywny storytelling, czyli jak opowiadać historie na nowo?

Przyszłość kina dokumentalnego i mediów, sposoby angażowania widza w Internecie, kultura jako baza danych – to tylko wybrane wątki Festiwalu NInA Wersja Beta „Cyfrowe opowieści”, który odbędzie się między 25 a 27 września w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA). Jednym z jego kluczowych punktów będzie panel dyskusyjny z udziałem prof. Lva Manovicha oraz producentów ARTE i National Film Board of Canada.

Festiwal NInA Wersja Beta „Cyfrowe opowieści” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal NInA Wersja Beta „Cyfrowe opowieści” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tradycyjne media, takie jak radio, prasa i telewizja, przenoszą się do sieci, a tam tekst, obraz i dźwięk zyskują nowe życie – mogą przenikać się i wchodzić ze sobą w interakcje. Dzięki temu powstają zupełnie nowe, nielinearne formy dokumentalne, które angażują widza, takie jak np. gry komputerowe. To nie tylko nowe formy tworzenia opowieści, ale także nowe, interaktywne formy odbioru. Powstają wymagające zaangażowania odbiorcy hybrydowe formy określane często mianem webdoców.

W ramach festiwalu w zmodernizowanej siedzibie NInA na warszawskim Służewie będzie można wspólnie z twórcami, producentami i medioznawcami przyjrzeć się temu, jak zmieniają się współczesne opowieści pod wpływem świata cyfrowego.

W uporządkowaniu nowej problematyki kluczowy będzie panel dyskusyjny (sobota, 25 września, godz. 12.00) z udziałem najważniejszego badacza nowych mediów ostatnich lat, prof. Lva Manovicha z City University of New York, Jeremy’ego Mendesa z National Film Board of Canada oraz Dominique’a Willieme’a z ARTE. Manovich stwierdził, że współczesna kultura zamieniła się w bazę danych, tymczasem działania takich organizacji jak Arte i NFB dowodzą, że opowieść dzięki nowym mediom przeżywa renesans. Jak oprogramowanie wpływa na opowiadanie historii (gry, webdoki) i kontakt z archiwami (wizualizacje, kolekcje) – a w konsekwencji na nas samych?

Uzupełnieniem panelu będzie premiera pierwszej książki z cyklu Archiwa i Humanistyka pt. Leksykon archiwum afektywnego – nietypowego leksykonu haseł wokół idei archiwum – a także spotkanie autorskie z redaktorami książki, Giulią Palladini i Marco Pustianazem. Książka ukaże się nakładem NInA i wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Dla osób, które na własne oczy będą chciały zobaczyć, jak wyglądają poszukiwania twórców nowych form i sposobów opowiadania, podczas trzech dni festiwalu będą odbywać się wieczorne pokazy na dziedzińcu (25 i 26 września, godz. 20.30). W programie prezentacja nowych dokumentalnych form audiowizualnych, które redefiniują na nowo sztukę filmową oraz tradycyjne metody dziennikarskie. Będzie można poznać oddolne działania reporterskie oraz interaktywne projekty telewizyjne i prasowe z całego świata. W ramach festiwalu będzie można doświadczyć ich wraz z twórcami i innymi widzami.

Ważnym punktem programu festiwalu będzie również wystawa Opowiadanie na nowo, podczas której zaprezentowane zostaną najciekawsze prace z obszaru tzw. sztuki crossmediowej, które – by w pełni zaistnieć – będą domagały się działania ze strony odbiorców.

Twórcy prac z obszaru interaktywnego storytellingu, gier, webodców i innych narracyjnych form audiowizualnych wykorzystujących multimedialność i interakcję będą mogli porozmawiać o swoich projektach w ramach warsztatu Otwarte stoły z uznanymi twórcami i producentami interaktywnych projektów, takimi jak Dominique Willième, Benjamin Hoguet, Margaux Missika, Lindsay Poulton, Marco del Pra’ i Edith Carron.

Festiwal NInA Wersja Beta „Cyfrowe opowieści”
Od 25 do 27 września 2015 roku
Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie

Dodaj komentarz