• 2015-09-16

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt

W najbliższą sobotę rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt, którego organizatorem jest Teatr Lalek Arlekin, współpracujący z PWSTviT w Łodzi. Parada otwierająca festiwal wystartuje o godz. 14.00 z Pasażu Schillera, by przejść do Rynku Manufaktury. Tam o godzinie 15.00 zostanie zagrany spektakl plenerowy (wstęp bezpłatny), realizowany przez Teatr Klinika Lalek pt. Cyrk bez przemocy, którego główną atrakcją są występujące w nim „nadmarionety”, czyli lalki o rozmiarach naturalnych żyrafy czy słonia.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji „AnimArt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji „AnimArt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na czele korowodu, który przejdzie ulicą Piotrowską, podążą mażoretki (dziewczyny ubrane w paradne stroje, prezentujące układy tanczno-marszowe, żonglujące przy tym pałeczkami) i orkiestra dęta pracowników MPK. Nie zabraknie także aktorów Teatru Lalek Arlekin i zaprzyjaźnionych z nami wolontariuszy, którzy uatrakcyjnią przemarsz, występując w strojach scenicznych.

Zionąć ogniem będzie Arlekinowska Smoczyca Niunia i jej kuzyn – Czerwony Smok, którzy mogą wzbudzić strach u niejednego malucha. Ale spokojnie – nikomu krzywda się nie stanie, bo nasze stwory są łagodne niczym Smoczyca ze Shreka. W korowodzie dumnie kroczyć będą także konie, pełniące służbę w Sekcji Konnej Straży Miejskiej.

W trakcie 6 dni festiwalowych na scenie Arlekina wystąpi plejada gwiazd, w tym dwaj międzynarodowej sławy lalkarze – Bernd Ogrodnik (Islandia) i Marc Schnittger (Niemcy). Swym kunsztem zachwyci też z pewnością Gruziński Teatr Cieni, który wykorzystując wyłącznie swoje dłonie, wyczaruje niezwykłe postaci.

W kolejnych dniach widzowie będą mogli podziwiać występy aktorów Zdrojowego Teatru Animacji, Wrocławskiego Teatru Lalek i oczywiście Teatru Lalek Arlekin. Pokażemy także propozycje przygotowane przez studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z Wrocławia.

Podczas ceremonii zamknięcia festiwalu będzie miało miejsce niepowtarzalne wydarzenie – koncert zespołu Voice Band i Anity Lipnickiej. Wykonają oni utwory muzyczne z najnowszego albumu W siódmym niebie. Niezwykłość będzie polegać na tym, że piosenki zostaną wzbogacone animacjami, przygotowanymi przez studentów łódzkiej Filmówki i aktorów Arlekina. Zabawne, inteligentne i misternie opracowane scenki z udziałem marionetek będą znakomitym dopełnieniem koncertu nietuzinkowej Grupy.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt
Od 19 do 24 września 2015 r.
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi

Dodaj komentarz