• 2015-09-16

Pawlik i Kozłowski z cyklem Schuberta

Tenor Karol Kozłowski i pianistka, kameralistka oraz producentka płyt Jolanta Pawlik (nagrodzona Grammy Award za Night in Calisia) nagrali wspólnie drugi cykl Franza Schuberta Winterreise. Koncert promocyjny płyty odbędzie się w Studio Koncertowym Polskiego Radia pod koniec września.

„Winterreise”, Karol Kozłowski i Jolanta Pawlik (źródło: materiały prasowe)

„Winterreise”, Karol Kozłowski i Jolanta Pawlik (źródło: materiały prasowe)

Cykl pieśni Schuberta do słów Wilhelma Müllera Winterreise jest uważany za szczytowe osiągnięcie romantycznej liryki wokalnej i stanowi przykład niedościgłego mistrzostwa łączącego w sobie doskonałą muzykę z przekazem poetyckim sięgającym niezwykle głęboko w świat wewnętrznych refleksji, ukazanych jako alegoria odwiecznej wędrówki każdego człowieka. Jest to zbiór 24 pieśni na głos męski i fortepian, stanowiący, obok drugiego cyklu Schuberta Die schöne Müllerin, żelazny repertuar najwybitniejszych śpiewaków.

Kozłowski i Pawlik nagrali cykl Die schöne Müllerin w 2012 roku. Płyta znalazła się w międzynarodowej dystrybucji, otrzymując wiele pozytywnych recenzji (między innymi w magazynie „Opera News”, wydawanym przez The Metropolitan Opera w Nowym Jorku), a także uzyskała nominację do Fryderyków 2013 oraz wyróżnienie w kategorii „Najlepsza płyta z muzyką kameralną wydana w 2012 roku” w rankingu pisma „Hi-Fi i Muzyka”. Kozłowski został nominowany do nagrody Paszport Polityki. Projekt Die schöne Müllerin był prezentowany na wielu koncertach w kraju i za granicą, w tym także na festiwalach takich jak, między innymi, Festiwal Bachowski w Świdnicy, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym czy Wszystkie Strony Świata. Koncerty z cyklem są entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność, która ma możliwość śledzenia tłumaczeń tekstów, co pozwala odkrywać głębię uniwersalnego przekazu słowa i muzyki.

Karol Kozłowski i Jolanta Pawlik są pierwszymi artystami w historii polskiej fonografii, których nagrania obu cykli Schuberta zostaną wydane na płytach CD. Warto również wspomnieć, że Kozłowski jest autorem przekładu na język polski wszystkich 24 pieśni cyklu Winterreise, którego dokonał na potrzeby edycji płyty.

Karol Kozłowski i Jolanta Pawlik | Winterreise – koncert promocyjny
28 września 2015 roku
Studio Koncertowe Polskiego Radia
Warszawa

Dodaj komentarz